Suudi Arabistan ve BAE'ye "üretimi artır" baskısı

Suudi Arabistan ve BAE'ye "üretimi artır" baskısı

İngiltere Başbakanı Johnson, BAE ve Suudi Arabistan'dan daha fazla petrol arz etmelerini isteyecek. Japonya Başbakanı Kişida Fumio, da Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan'dan petrol üretimine "proaktif katkı" istedi.

A+A-

İngiltere Başbakanı Boris Johnson bugün Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'da temaslarda bulunacak.

Ukrayna'ya düzenlediği saldırı sonrasında Rusya'ya karşı ağır yaptırımlar uygulayan Batı'nın Rusya'dan petrol ve doğal gazda bağımsızlığını sağlaması için çaba gösteren Johnson, gerek Putin üzerinde baskının artırılması, gerekse Avrupa'nın enerji güvenliğinin sağlanması için BAE ve Suudi Arabistan'dan piyasalara daha fazla petrol vermelerini isteyecek.

Johnson'un Körfez'deki ilk durağı BAE olacak ve Veliaht Prens Muhammed bin Zayed ile görüşecek. Buradan Suudi Arabistan'a geçecek olan Johnson, Veliaht Prens Muhammed bin Salman ile bir araya gelecek.

Japonya'dan, BAE'ye petrol üretimine "proaktif katkı" yapması çağrısı

Öte yandan Japonya da Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) petrol üretimine "proaktif katkılar" yapması çağrısında bulundu. Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile yaptığı telefon görüşmesinde ikili ilişkileri ele aldı.

Akabinde düzenlediği basın toplantısında Kişida, görüşmede Al Nahyan ile Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş sonrası ham petrol fiyatlarının yükselişini ele aldıklarını söyledi.

Kişida, "Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olarak BAE'den 'proaktif katkı' sunmasını talep ettim. Küresel ham petrol piyasalarının istikrarı için BAE'nin varlığı önemli" dedi.

Japon Başbakan, Al Nahyan ile, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası ham petrol fiyatlarının istikrara kavuşması için Japonya ve BAE'nin yakın iş birliği yapmasında anlaştıklarını belirtti.