Tahkim'den Çukurova'yı rahatlatan bir karar daha

Tahkim'den Çukurova'yı rahatlatan bir karar daha

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, Turkcell'deki yüzde 13,76'lık hisse için uluslararası tahkim mahkemesi sürenin dolmasına 1 gün kala süreyi uzattı.

A+A-

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, Turkcell'deki yüzde 13,76'lık hisse için uluslararası tahkim mahkemesi sürenin dolmasına 1 gün kala süreyi uzattı.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, geçtiğimiz ay Turkcell'de yaşanan belirsizliği sona erdiren bir karar almıştı. Mahkemenin aldığı karara göre, Alfa ve Çukurova grupları arasındaki anlaşmazlığa neden olan yüzde 13,76'lık hisse için "ya al ya da sat" kararı çıkmıştı. Mahkeme, bu karar için son tarihin 27 Eylül olduğunu açıklamıştı.

Çukurova Grubu, 27 Eylül tarihine kadar ya elindeki yüzde 13,76'lık Turkcell hisselerini 2,8 milyar dolara Rus Alfa Grubu'na satma ya da Rus Alfa Grubu'nun elindeki yüzde 13,22 hisseyi 2,7 milyar dolara alma yönünde karar verecek ve ardından da 14 gün içinde bu işlemi gerçekleştirecekti. Ancak dün mahkemeden bu tarihi uzatan bir karar açıklandı.

Londra Uluslararası Tahkim Mahkemesi Çukurova Telecom Holding hisseleriyle (Turkcell’in ana ortağı) alakalı 29 Temmuz’da almış olduğu kararıyla ilgili bir düzeltme yazısı yayınladı. Karar, Çukurova’nın kendi Turkcell hisselerini Alfa’ya satmak ya da Alfa’nın hisselerini almak konusunda vereceği kararın son tarihini Eylül sonundan Kasım 19’una çekti. 

Düzeltme yazısında;

"a) Çukurova Alfa Telecom'dan hisse satın alabilir ya da kendi hisselerini Alfa Telecom'a satabilir. Çünkü Alfa Telecom ATTL Mart 2016'da buna imkan veren satın alma opsiyonunu Çukurova'ya vermiş.

b) Çukurova satın almak ya da satmak konusundaki kararı Düzeltme Yazısından (19/09/16) sonraki 60 gün içinde karar verebilir ve

c) Satın almak ya da satmak konusunda kararını açıkladıktan sonra 10 gün içerisinde bunu sonuçlandırmak zorunda" denildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.