Tansu Çiller'den FETÖ açıklaması

Tansu Çiller'den FETÖ açıklaması

Eski Başbakan Tansu Çiller, Başbakanlığı döneminde Fethullah Gülen'in devlet içindeki paralel yapılanmasına göz yumulduğu şeklinde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi

A+A-

Eski Başbakan Tansu Çiller yazılı bir açıklama yaptı. Çiller son günlerde bazı basın organlarında, Başbakanlığı döneminde FETÖ'nün devlet içindeki paralel yapılanmasına göz yumulduğu anlamını taşıyan spekülatif ifade ve beyanlara yer verildiğini belirtti.

Çiller, başbakan olarak görev yaptığı dönemde devlet içinde paralel yapılanmaya hiçbir şekilde sıcak bakılmadığını aktardı.

Bu çerçevede, FETÖ'ye yakın bazı askeri öğrencilerin korunmasına yönelik olarak dönemin Genelkurmay Başkanı'ndan istekte bulunduğu şeklindeki beyanların gerçekle ilgisi olmadığını vurgulayan Çiller, Başbakanlığı sırasındaki

Yüksek Askeri Şura toplantılarında alınan kararlara tarafından konulmuş herhangi bir şerhin de bulunmadığını ifade etti.

Bunun, ordu içinde paralel yapılanmaya karşı duruşunun somut bir kanıtı olduğunun altını çizen Çiller, şunları kaydetti:

"Bu arada, gündeme taşınan konulardan bir diğeri Bank Asya'nın açılışında hazır bulunmam konusudur. O dönemde himmet paralarının kayıt dışı olarak tutulduğuna dair istihbarati bilgiler ulaşmıştır. Bu paraların ülkemizin finans sistemine dahil edilerek, kayıt altına alınmasının gerekliliği dikkate alınarak, bunu sağlayacak bir adım olarak değerlendirilen Bank Asya'nın açılışına katılınmıştır. Her vatandaşın din ve inanç hürriyeti ile kişisel özgürlüklerine saygılı ama devlet içinde paralel yapılanmaya kesinlikle karşı bir yönetim anlayışı ve inancı içinde olduğumuz hususunu saygıdeğer kamuoyu ile paylaşır, saygılarımı sunarım."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.