TCMB faiz indirimi için Haziran'ı bekleyecek!

TCMB faiz indirimi için Haziran'ı bekleyecek!

JP Morgan: TCMB'nin faiz indirimi için Haziran'ı bekleyeceğini öngörüyoruz

A+A-

TCMB Para Politikası Kurulu'nun bugünkü toplantısından çıkan kararların piyasabeklentilerine paralel olduğunu belirten JP Morgan, politika kararlarına ilişkin açıklamasında önceki toplantıya göre değişiklik yapmayan TCMB'nin ihtiyaç olması halinde politikayı daha da sıkılaştırkma kararlılığına atıfta bulunmaya devam ettiğine dikkat çekti.

"Bu ifadeler TCMB'nin erken bir faiz indiriminin yol açabileceği kredibilite erezyonu riskinin tamamen farkında olduğu görüşümüzü destekliyor" değerlendirmesini yapan JP Morgan, siyasi baskı gelmediği takdirde TCMB'nin para politikasını gevşetmeye ancak yıllık enflasyonun ikna edici bir hızla düşmeye başlayacağı Haziran ayında başlamasını beklediklerini tekrarladı.

TCMB açıklamasındaki şahin tonun Nisan ayında bir faiz indirimi riskini azalttığını ancak tamamen ortadan kaldırmadığını ifade eden JP Morgan, yatırımcıların Türkiye konusunda daha yapıcı olmadan önce seçim sonuçlarını ve yeni politika kararlarını beklemelerinin muhtemel olduğunu vurguladı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.