TCMB rezerv varlıkları ocakta yüzde 2,6 arttı

TCMB rezerv varlıkları ocakta yüzde 2,6 arttı

Merkez Bankası'nın"Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" gelişmeleri raporuna göre ocak son itibarıyla Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 2,6 artarak 95,7 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.

A+A-

Merkez Bankası, Ocak sonu itibariyle "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" gelişmeleri raporunu yayımladı.

Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 2,6 artarak 95,7 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 7,2 artarak 51,9 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 2,5 azalarak 42,2 milyar ABD doları olarak gerçekleşti.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre değişmeyerek 28,2 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşti. Bu tutarın yaklaşık 22,9 milyar ABD doları anapara, 5,3 milyar ABD doları faizden oluştu. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 59,3 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 20,9 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 3,6 artarak 48,4 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.