TCMB'nin tedbirleri yetersiz

TCMB'nin tedbirleri yetersiz

Merkez Bankası'nın dün aldığı kararların anlamlı bir etkisinin olmayacağını açıklayan JP 150-200 baz puan faiz artırımının gerektiğini duyurdu

A+A-

JP Morgan, kurda istikrarın sağlanması için Merkez'in 150-200 baz puan faiz artırması gerektiğini duyurdu

TCMB'nin piyasalarda istikrarı sağlamak için dün açıkladığı tedbirleri değerlendiren JP Morgan, bu terbirlerin hiç birinin anlamlı bir piyasa etkisinin olmasının muhtemel görünmediğini bildirdi.

Bununla birlikte JP Morgan, TCMB'nin son piyasa hareketlerinden duyduğu endişeleri dile getirmesinin Banka'nın önümüzdeki günlerde daha fazla adım atması olasılığını artırdığını da savundu. JP Morgan yaptığı değerlendirmede, "Bizim görüşümüze göre açıklanan tedbirler kurda değer kaybını durdurmak konusunda etkili olmayacak. Bu noktada, sadece para politikasında sıkılaştırmanın bu kurda değer kaybı trendini kırabileceğine inanıyoruz. Burunla birlikte TCMB'nin para politikasını agresif şekilde sıkılaştırma kaphasitesine ve istekliliğine temkinli yaklaşmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

TCMB'nin yapacağı 50 baz puan gibi küçük bir faiz artırımının kurda değer kaybı trendini durdurmak için çok küçük ve çok geç olacağını savunan JP Morgan, "Güven krizinin daha da arttığını değerlendirdiğimizde, kurda istikrarın sağlanması için 150-200 baz puan artırım gerektiğine inanıyoruz" dedi.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.