TEB ilk çeyrekte yüzde 6 büyüdü

TEB ilk çeyrekte yüzde 6 büyüdü

Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) aktif toplamı bir önceki yıl sonuna göre yüzde 6 oranında artarak 67 milyar TL’ye yükseldi

A+A-

Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) aktif toplamı bir önceki yıl sonuna göre yüzde 6 oranında artarak 67 milyar TL’ye ulaşırken, net karı ise 248 milyon TL olarak gerçekleşti. TEB’in ekonomiye ve müşterilerine sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan krediler 2015 yılının ilk çeyreğinde toplam aktiflerinin yüzde 72’sini oluşturdu.

Toplam 47,8 milyar TL’lik kredilerin içinde Türkiye ekonomisinin lokomotifi KOBİ’lere kullandırılan kredilerin payı ise yüzde 48 oldu. Her dönem olduğu gibi risk yönetimine ve aktif kalitesine öncelik veren TEB’in 2015 yılının ilk çeyreğinde takipteki kredilerin oranı yüzde 2,07 seviyesinde gerçekleşti.

Yılın ilk çeyreğinde TEB’in toplam mevduatı yüzde 3 oranında artarak 40,6 milyar TL’ye ulaştı. TEB’in mevduatları, alternatif fonlama kaynaklarıyla da desteklenerek bankanın ana fonlama kaynağını oluştururken, artan müşteri sayısının da etkisiyle son yıllarda daha tabana yaygın bir hale geldi. İstikrarlı büyümesini güçlü sermaye yapısıyla sürdüren TEB’in sermaye yeterliliği rasyosu ise yüzde 13,39 oldu.

Yılın ilk üç ayındaki faaliyetleri sonucunda vergi öncesi karı 313 milyon TL olan TEB’in vergi karşılıkları düşüldükten sonra net karı 248 milyon TL olarak gerçekleşti. TEB’in artan karlılığı ve verimliliği, özkaynak ve aktif karlılığındaki iyileşmenin de devam etmesini sağlıyor.

KOBİ Bankacılığı alanında pek çok yenilikçi girişime öncülük eden TEB, son iki yıldır odaklandığı Girişim Bankacılığı’nda yenilikçi iş fikrini yatırıma dönüştürmek isteyenlere TEB Girişim Evi, TEB Kuluçka Merkezi, TEB Özel Melek Yatırım Platformu’nun yanı sıra kredi ve danışmanlık hizmetleriyle destek veriyor.

Girişim Bankacılığı kapsamında bugüne kadar 850 milyon TL'nin üzerinde kredi limiti tahsis eden TEB, 2015 yılında da bu alandaki hızlı büyümesini sürdürmeyi planlıyor.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.