TEB'den 1 milyar lirayı aşan net kar

TEB'den 1 milyar lirayı aşan net kar

Türk Ekonomi Bankası (TEB), yılın 9 aylık döneminde 1 milyar 43,8 milyon TL net kar elde etti.

A+A-

TEB, 3. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Bankadan yapılan açıklamaya göre, eylül sonu itibarıyla TEB'in aktif toplamı 149,7 milyar TL olurken, net karı 1 milyar 43,8 milyon TL olarak gerçekleşti. TEB’in ekonomiye ve müşterilerine sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan kredileri ise toplam aktiflerinin yüzde 60’ını oluşturdu.

TEB’in yılın üçüncü çeyreğinde toplam kredileri 89,5 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, aynı dönemde toplam mevduatı ise 102,1 milyar TL oldu. 2021 yılının 9 ayında da istikrarlı büyümesini güçlü sermaye yapısıyla birlikte sürdüren ve karlılığını sürdürülebilir bir şekilde devam ettiren TEB’in özkaynakları 12,7 milyar TL olurken, sermaye yeterlilik rasyosu hedef rasyo olan yüzde 12’nin oldukça üstünde, yüzde 17,01 oranında gerçekleşti.

TEB, üçüncü çeyrekte Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile imzaladığı yeni sözleşme ile 50 milyon dolarlık işbirliği anlaşması gerçekleştirdi. Söz konusu anlaşma ile dış ticaretin devamlılığı amaçlanırken, firmaların dış ticaret işlemlerine yönelik ihtiyaçlarının desteklenmesine devam ediliyor.

Mevduat ve tasarruf sahiplerine alternatif ürünler sunan TEB, günlük vadeli olarak çalışan Marifetli Hesap ile istenildiği zaman para yatırma/çekme esnekliğiyle müşterilerinin birikim yapmasına destek olurken, tasarruf alışkanlığının yaygınlaşmasına da katkı sağlamayı sürdürüyor. TEB’in TL Marifetli Hesap hacmi yılın 9 ayında yeni Marifetli Hesap açarak TEB müşterisi olanlarla birlikte yüzde 32 büyüdü.