Tekstilbank'ın %75.5'i artık Çinlilerin

Tekstilbank'ın %75.5'i artık Çinlilerin

Industrial and Commercial Bank of China Limited Şirketi (ICBC), 22 Mayıs itibarıyla Tekstil Bankası AŞ’nin çoğunluk hisselerini GSD Holding’ten devraldı.

A+A-

Industrial and Commercial Bank of China Limited Şirketi (ICBC), 22 Mayıs itibarıyla Tekstil Bankası AŞ’nin çoğunluk hisselerini GSD Holding’ten devralarak satın alma işlemini gerçekleştirdi. Devir işlemi ile birlikte, ICBC, Türkiye’de faaliyete geçen ilk Çin bankası oldu.

Tekstil Bankası, ICBC Grubu’nun küresel ağı ile tam koordineli çalışarak, büyük proje finansmanları, sınır ötesi RMB işlemlerine büyük bir oyuncu olarak katılacak. Tekstil Bankası’nın, grubun kurumsal, bireysel, muhabir bankacılığı, yatırım bankacılığı, menkul kıymet, varlık yönetimi ve diğer ürünlerinden faydalanırken, hem Türk, hem Çinli, hem de küresel bazda müşterilere hizmet vermesi hedefleniyor. ICBC’nin Tekstil Bankası’nın hisselerini satın almasının, globalleşme stratejisinin yanında, Çin ve Türkiye arasındaki finansal hizmetlerin ve iki ülkenin ekonomik gelişiminin canlandırılmasına da yardımcı olacağına öngörülüyor.

ICBC'nin 43 ülkede, yaklaşık 17.000 şubesi bulunuyor. Güney Afrika’nın en büyük bankası olan Standard Bank’ın yüzde 20’lik hissesine sahip olan baka, Afrika’nın 20 ülkesinde faaliyet gösteriyor. Industrial and Commercial Bank of China Limited (ICBC); öz kaynak, varlık, piyasa değeri, mevduat kredi ve müşteri sayısı bakımından dünya sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Amerikan Forbes dergisinin Global 2000 listesinde üst üste 3 yıl dünyanın en büyük kuruluşu unvanına layık görülen ICBC, 2014 yılında, The Banker dergisi tarafından Yılın En İyi Global Bankası olarak gösterildi. ICBC, bu ödülü alan ilk Asya Bankası oldu.

Tekstil Bankası, Türkiye’nin mevduat lisansına sahip, kurumsal bankacılığı, kobi bankacılığı, bireysel bankacılığı, ayrıca Tekstil Menkul Değerler ile yatırım bankacılığı, fon yönetimi, varlık yönetimi hizmetlerini sunuyor. 44 şubesi bulunan banka, yaklaşık 900 personele sahip.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.