Temmuz ihracatı yüzde 11,5 arttı

Temmuz ihracatı yüzde 11,5 arttı

Temmuz ihracatı pandemi öncesi seviyelerini de aşarak 2020 yılının  en yüksek ihracat değerine ulaştı ve bugüne kadarki en yüksek  ikinci Temmuz ayı rakamı gerçekleşti.

A+A-

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Temmuz ayı dış ticaret verilerini  açıkladı. İhracatın cari açığın azaltılmasına katkı verirken, Türkiye  ekonomisinin büyümesinin lokomotifi olmaya devam ettiğini vurgulayan
Pekcan, pandemi sonrası ihracattaki toparlanmanın Temmuz ayında da  hızlanarak sürdüğünü bildirdi.

Temmuz ayı ihracatının bir önceki aya göre yüzde 11,5 artış  göstererek 15 milyar 12 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıklayan Pekcan, ihracatın pandemi öncesi seviyelerini de aşarak 2020 yılının  en yüksek ihracat değerine ulaştığına ve bugüne kadarki en yüksek  ikinci Temmuz ayı rakamının gerçekleştiğine dikkati çekti.

İhracatın geçen yıla göre ise 2019 yılı Temmuz ayındaki yüksek  baz, çalışma günü eksikliği ve pandeminin etkisiyle %5,8 azaldığını  belirten Pekcan,  temmuz ayı çalışma günü günlük ortalama ihracatın  ise  haziran ayına göre yüzde 16,8 artışla 715 milyon dolara  ulaştığını kaydetti.

2020'nin en yüksek ihracat değeri ve karşılama oranı

İthalatın ise temmuzda geçen yılın aynı ayına göre %7,66  düşüşle 17 milyar  756 milyon dolar olduğunu belirten Pekcan,  şöyle devam  etti:     "İhracatın ithalatı karşılama oranı haziran ayında yüzde 82,6 iken
Temmuz ayında 84,5'e ulaştı. Altın hariç ihracatın ithalatı karşılama  oranı ise  %93,9'a yükseldi. Böylelikle Temmuz ayında hem 15 milyar 12  milyon dolarlık ihracat ile 2020 yılının en yüksek ihracat değerine,  hem de toplamda yüzde 84,5, altın hariç ise yüzde 93,9 ile 2020  yılının en yüksek ihracatın ithalatı karşılama oranına ulaşmış  bulunmaktayız.
    Dış ticaret verilerinden altını çıkardığımızda, Türkiye  ekonomisinin ticaret değer zincirinde geldiği rekabetçi noktayı net  olarak görüyoruz.
    Altın, bir tasarruf aracı, sermaye türüdür.Bu yüzden altını,  sermaye hareketi olarak değerlendirmek daha sağlıklı olur.
    Diğer taraftan bu yılın ikinci çeyreğinde AB ekonomisinin yüzde 11,9, ABD ekonomisinin ise yüzde 32,9 küçüldüğü dikkate alındığında,  ihracatımızdaki bu rakamlar çok önemli ve anlamlı."

 Bu doğrultuda ihracatımızdaki artışın dış ticaretimizdeki olumlu  performansın devamı için, çabalarımıza ara vermeksizin devam edeceğiz."

Pandemi sonrası  ana ihraç sektörlerindeki artış trendinin  temmuzda da devam ettiğine dikkati çeken Pekcan,  otomotiv sektöründe  ihracatın temmuzda hazirana göre yüzde 10,1,  hazır giyimde yüzde 41,   tekstilde yüzde 18,5 arttığını bildirdi.

Pekcan, ana ihracat pazarlarındaki normalleşme ile beraber AB'ye  ihracatın bir önceki aya göre yüzde 12,8 arttığına dikkati çekerek Temmuzda en çok ihracat yapılan ülkelerin 1 milyar 458 milyon dolar  ile Almanya, 963 milyon dolar ile İngiltere ve 942 milyon dolar ile ABD olduğunu ifade etti.

İhracat yapan firma sayısında da artış olduğunu belirten Pekcan, "Nisan ayında yaklaşık 27 bin firma ihracat yapmış iken, Temmuz ayında 41  binin üzerinde firma ihracat yaptı. " dedi.

Pekcan, "Pandemi döneminin tüm olumsuzluklarına rağmen Türkiye,  güvenilir, istikrarlı bir tedarikçi ülke olduğunu kanıtlamaktadır.
Haziran ayının ardından, Temmuz ayında da ihracat rakamları, Türkiye ekonomisinin pandemi sürecinden güçlü bir çıkış sağlayacağına  dair inancımızı güçlendirmiş, ülkemizin normalleşme sürecinde ekonomik  olarak diğer ülkelerden ayrıştığını göstermiştir. Başta TİM, ihracatçı  birlikleri ve Bakanlığımız çalışanları olmak üzere ihracatımızda emeği  olan tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. Daha gidecek çok yolumuz var,  üreticilerimiz ve ihracatçılarımızla beraber ara vermeksizin  çalışmalarımıza devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.