TEMSA mali sıkıntı nedeniyle üretimini durdurdu

TEMSA mali sıkıntı nedeniyle üretimini durdurdu

Türkiye'nin önde gelen otobüs üreticilerinden Temsa, 23 Aralık'a kadar üretimi durdurdu.

A+A-

Türkiye'nin önde gelen otobüs üreticilerinden Temsa, 23 Aralık'a kadar üretimi durdurdu.

Dünya gazetesinden Aysel Yücel'in haberine göre, şirketin yaşadığı mali sıkıntı bu kararın alınmasında etkili oldu. Bu süreçte fabrikada stok sayımı yapılacağı öğrenildi. 

Yılda 10 bin adet araç üretiyor

1968 yılında kurulan ve 1987'den beri Adana'da bulunan 510 bin metrekarelik üretim tesisinde faaliyetleri sürdüren Temsa, yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretiyor.

Temsa, Türkiye dışında, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya gibi önde gelen ekonomilerdeki önemli pazarların da yer aldığı dünya çapında 70'e yakın ülkede faaliyet gösteriyor.

Geçen mayıs ayında satılmıştı

Sabancı Grubu'nun sahibi olduğu, dünyanın önde gelen otobüs ve midibüs üreticilerinden Temsa, geçen mayıs ayında sürpriz bir şekilde Rıfkı Enver Ünver'e ait olan True Value Capital Partner's şirketine satılmıştı.

Sabancı Grubu'nun otomotiv sektöründeki önemli yatırımlarından olan ve Türkiye'nin köklü şirketleri arasında bulunan Temsa'nın, Rıfkı Enver Ünver'e satışı sonrası karşılaşılan belirsizlikler ile satışın üzerinden geçen çok kısa bir sürede borçlarını yapılandırma aşamasına gelmiş olmasının düşündürücü olduğu, olayın birçok soruyu da beraberinde getirdiği, 50 yılı aşkın süredir faaliyetini sürdüren ve Adana'da bulunan üretim tesisinde yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretme kapasitesine sahip Temsa'nın mali yapısında ortaya çıkan değişimlerin satış öncesindeki dönemi de kapsayacak şekilde sorgulanabileceği ifade ediliyordu. Satış sonrası içinde bulunulan mali sıkıntılardan dolayı şirket çalışanlarının da huzursuz olduğu öğrenilmişti.

Satış sonrası şirkete CEO olarak atanan Aslan Uzun, geçen günlerde yaptığı açıklamalarda Temsa'nın bir fon mantığıyla alınmadığını, Temsa'nın kâra geçirilip 5 yıl sonra satmak gibi bir düşüncelerinin bulunmadığını belirtmişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.