TEPAV Perakende Güven Endeksi arttı

TEPAV Perakende Güven Endeksi arttı

TEPAV Perakende Güven Endeksi(TEPE) Ocak 2020’de bir önceki aya  göre 1,1 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 9,2 puan arttı.

A+A-

TEPAV Perakende Güven Endeksi(TEPE) Ocak 2020’de bir önceki aya  göre 1,1 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 9,2 puan arttı.

TEPAV'dan yapılan açıklamaya göre, perakende güveninin ocak  ayındaki artışında geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu ve gelecek 3 ayda  satış beklentisi göstergelerindeki yükseliş etkili oldu. “Motorlu  taşıtlar” sektörü, ocak ayında perakende güveninin en fazla artış  gösterdiği sektörler oldu. AB-28 ve Euro Bölgesi ile  karşılaştırıldığında Türkiye, geçen yıla göre AB-28 ve Euro Bölgesi’nden daha iyi performans sergiledi.
   
    Perakende güveni geçen yıla ve geçen aya kıyasla arttı

Ocak ayında -11,0 puan değerini alan TEPE, geçen yılın aynı  dönemine göre 9,2 puan, geçen aya göre 1,1 puan arttı. TEPE değerinin  geçen yıla ve geçen aya göre artışında, geçtiğimiz 3 ayda işlerin  durumu ve gelecek 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki iyileşme  etkili oldu.

    Perakendecilerin satış beklentisi arttı

Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Ocak 2020’de -0,1 puan oldu. Buna göre önümüzdeki 3 aya ilişkin satış  beklentileri, bir önceki aya göre 1,0 puan, bir önceki yılın aynı  ayına göre 19,3 puan arttı.

Ocak 2020’de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 30,5’i önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, yüzde 33,7’si işlerinde kötüleşme  beklediğini belirtti. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı  ise, yüzde 35,8 oldu.

    İşlerin durumu geçen yıla ve geçen aya kıyasla iyileşti

İşlerin geçen yılın aynı dönemine göre durumu, Ocak 2020’de -40,9  puan değerini alarak, Aralık 2019’a göre 1,0 puan, Ocak 2019’a göre 13,2 puan arttı.

Ocak 2020’de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 17,4’ü geçen yılın  aynı dönemine göre işlerinde artış olduğunu belirtirken, işlerinde  düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 58,4 olarak belirlendi. Geçen  yıla göre işlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise,  yüzde 24,2 oldu.

    Perakende güveni en çok “motorlu taşıtlar” sektöründe arttı

Perakende güvenine alt sektörler itibarıyla bakıldığında Ocak 2020’de, geçen yılın aynı dönemine göre “motorlu taşıtlar”, “tekstil,  hazır giyim ve ayakkabı”, “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi  kullanım ürünleri”, “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri”, “birden fazla  türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” ve “diğer
(akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye,  vb.)” sektörlerinde artış görüldü. “Elektrikli ev aletleri, radyo ve  televizyonlar” sektörü perakende güveninde azalış gösteren tek sektör  oldu. “Motorlu taşıtlar”, “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı”,  “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” ve  “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” sektörleri ortalama değişimin  üzerinde değer alırken  “birden fazla türde ürün satan bakkal, market  ve büyük mağazalar”, “diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri,  nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)” ve “elektrikli ev aletleri, radyo  ve televizyonlar” sektörleri ortalamanın altında değer aldı.

    Perakendecilerin beklentileri geçen yıla kıyasla iyimser

TEPE anketine soru bazında bakıldığında Ocak 2020’de, “geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu”, “önümüzdeki 3 ayda satış beklentisi”, “işlerin  geçen yıla göre durumu” ve “gelecek yıl mağaza sayısı beklentisi”  göstergeleri hem Ocak 2019’a göre hem de Aralık 2019’a göre artarken   “önümüzdeki 3 ayda satış fiyatı beklentisi” göstergesi azaldı.  “Önümüzdeki 3 ayda tedarikçilerden sipariş ve istihdam beklentileri”  göstergesi Aralık 2019’a kıyasla azalış, Ocak 2019’a kıyasla artış  gösterdi.

    AB’de perakende güveni geçen yıla ve geçen aya kıyasla azaldı

    AB-28 Perakende Güven Endeksi, Ocak 2020’de -3,6 puan değerini  aldı. AB-28’de perakende güveni bir önceki aya göre 1,8 puan, geçen  yılın aynı dönemine göre 2,9 puan azaldı. Türkiye, geçen yılın aynı  dönemine kıyasla AB-28 ve Euro Bölgesi’nden daha iyi performans  sergiledi.

Perakende güveninde Türkiye, geçen yıla göre değişimde AB-28 ve Euro Bölgesi’nden daha iyi performans sergiledi

AB-28 ülkeleri ve Türkiye’nin Perakende Güven Endeksi değerlerine  bakıldığında Türkiye, ocak ayında geçen yıla göre en fazla artış  yaşayan ülke oldu. Türkiye’yi  Fransa, İsveç ve Makedonya takip etti.
Endeks değeri geçen yıla göre en fazla düşen ülkeler ise sırasıyla İngiltere, Slovenya ve İrlanda oldu. Bir önceki aya göre en fazla  artış da Malta’da yaşandı. Perakende Güven Endeksinde, Ocak 2019’a  göre değişim Euro Bölgesi’nde 1,9  AB-28’de -2,9 oldu. Aralık 2019’a  göre değişim incelendiğinde ise Türkiye’nin, AB-28 ve Euro
Bölgesi’nden daha iyi performans sergilediği görüldü.

Konya’da perakende güveni Türkiye genelinden daha iyi performans  sergiledi

TEPAV ve Konya Ticaret Odası (KTO) işbirliğinde gerçekleştirilen Konya Perakende Güven Endeksi (KOPE) kapsamında, Şubat 2012’den bu  yana Konya’da faaliyet gösteren 300 perakendeci ile her ay yüz yüze  anketler yapılıyor.
Ocak ayında TEPE, -11,0 puan değerini alırken KOPE -3,7 puan  değerini aldı. KOPE, geçen yılın aynı dönemine göre 11,9 puan, TEPE 9,2 puan arttı. KOPE değeri bir önceki aya göre ise 4,3 puan arttı.
Konya perakendesi, ocak ayında Türkiye genelinden daha iyi, AB-28 ile  benzer performans sergiledi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.