Terörü destekleyen şirketlere kayyum

Terörü destekleyen şirketlere kayyum

Yeni Torba Yasa'yla gençlerin GSS borçlarının affından, teröre destek veren şirketlere kayyum atamasının önünün açılmasına kadar birçok değişiklik yapılacak.

A+A-

Hükümet, TBMM'ye getireceği yeni Torba Yasa'yla gençlerin GSS borçlarının affından, teröre destek veren şirketlere kayyum atamasının önünün açılmasına kadar birçok değişiklik yapacak.

Hükümetin "Bahar Pake­ti" olarak adlandırdığı torba yasa ile birçok değişiklik kapıda. AK Parti Hükümeti'nin eylem planının bir kısmını içinde barın­dıran torba yasa ne zaman yürür­lüğe girecek? Torba yasa neleri kapsıyor? GSS Borçlan torba yasada olacak mı?

Torba tasarının meclise su­nulması ile birlikte reformların yüzde 50'si vaatlerin yüzde 100'ü tamamlanmış olacak.

Başkanlığını Lütfi Elvan'ın yürüttüğü reform eylem planı torba yasasının bu hafta içerisin­de TBMM'ye gelmesi bekleniyor.

- Torba yasanın içerisinde en önemli beklentilerden biri, Genel Sağlık Sigortası'nda (GSS) yapılacak yeni düzenleme. Yak­laşık 5 milyon gence çıkarılan ve halk arasında "İşsiz evlat vergisi" olarak ad­landırılan GSS prim borçlarının yeni torba yasa ile affedilmesi bekleniyor. 25 yaş altı tüm genç­lerin GSS prim borçları siline­cek. Ödeme yapanların itiraz etmemesi adına silinme kararı alınmasa dahi GSS primleri tek rakam üzerinden belirlenerek yeniden hesaplanacak.

- 25 yaşını doldurmamış öğrencilerden pasaport harcı da alınmayacak.

- İşverenlere yönelik yapı­lacak yeni düzenlemeye göre, devletten sosyal destek alan kişilerin çalıştırılması halinde, sigorta priminin işveren payını devlet ödeyecek. Bu düzenleme ile birlikte hem istihdam artışı sağlanacak hem de asgari ücret artışıyla maliyetleri artan işverenlere destek sağlanmış olacak.
Teröre destek veren şirkete kayyum

- Teröre destek veren şir­ketlere finansal bağlamda kay­yum atamasının önü açılacak.

- Torba yasa ile meslek lise­si, meslek yüksekokulu ve üni­versitelerde zorunlu staj yapan öğrencilere, asgari ücretin 3'te 1'i oranında maaş bağlanacak.

- Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen ve ev sahiplerinin muvafa­kat vermesi kaydıyla kaçak yapı­lara elektrik ile su bağlanacak.

- Çocuğu olan veya evlat edi­nen memur anne ve baba, çocu­ğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar normal çalışma süre­sinin yarısı kadar çalışabilecek.

Muhtaç aylığı genişliyor

- Torba Yasası'nda yapıla­cak düzenlemeyle teşkilat mensuplarına verilen Em­niyet Hizmetleri Tazminatı yüzde 25 artacak.

- Muhtarlar için düzenle­me yapılacak. Bu düzenle­meye göre, muhtarların net 940 lira olan ödenekleri 1.300 liraya yükseltilecek.

- Yaşlılık aylığında da yeni düzenlemeye gidilecek. Torba yasa ile 65 yaş üstü yaşlılık aylığı alanlardaki hane halkı geliri tamamen kaldırılacak. Yani hane hal­kının gelirine bakılmaksızın muhtaç aylığı bağlanacak.

Evlat edinen memura izin

- Yeni yasa ile 3 yaşını dol­durmamış bir çocuğu eşiyle veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur eşlerine, 8 haftalık iznin veya yarı zamanlı iznin bitiminden itibaren, istekleri üzerine 24 aya kadar aylıksız izin veri­lebilecek.

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.