TESK Başkanı: Elektrik, gaz ve sudan vergi alınmamalı

TESK Başkanı: Elektrik, gaz ve sudan vergi alınmamalı

TESK Başkanı Bendevi Palandöken zorunlu ihtiyaç olan  elektrik, su ve doğalgazdan KDV ile lüks tüketim vergisi olan ÖTV gibi vergiler ve diğer kesintilerin tamamen kaldırılmasını istedi.

A+A-

Zorunlu ihtiyaç olan elektrik, su ve doğalgazda tüm vergi ve  kesintilerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "4 kişilik bir ailenin kış aylarında 1 aylık  ortalama elektrik, su ve doğalgaz fatura toplamı hesaplandığında  yaklaşık 5'te 1'i vergi ve kesintilere gidiyor. Zorunlu ihtiyaç olan  elektrik, su ve doğalgazdan KDV ile lüks tüketim vergisi olan ÖTV gibi  vergiler ve diğer kesintiler tamamen kaldırılmalı" dedi.

"BİR AİLENİN 3 FATURA BEDELİNİN EN AZ 5'TE 1'İ VERGİ"

Elektrik, su ve doğalgazdaki vergi ve diğer kesinti oranlarının  yüksek olduğuna dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Ankara'da kış  ayında 4 kişilik bir ailenin ortalama doğalgaz faturasının 500 lira,  elektrik faturasının 200 lira, su faturasının ise 100 lira geldiğini  düşündüğümüzde, en temel yani zorunlu ihtiyaçların fatura bedeli 800  lira ediyor. Bu 800 liranın ise yaklaşık 140 lirası yani 5'te 1'i  vergilere gidiyor. TRT payı, dağıtım bedeli, sayaç okuma bedeli gibi  kesintiler bu tutara dahil değil. KDV, ÖTV, enerji fonu, TRT payı,  atık su bedeli, Çevre Temizlik Vergisi gibi bu 3 temel faturada birçok  kalemdeki vergi ve kesintiler kaldırılmalı. Çünkü doğalgaz yakmak ya  da elektrik harcamak veya su tüketimi asla lüks değil, aksine en temel  zorunlu ihtiyaç. Bu vergilerin ve kesilen diğer kalemlerin elektrik,  su ve doğalgaz faturalarından kaldırılması, vatandaşa derin bir nefes  aldıracaktır. Daha kira, mutfak masrafı, kişisel ihtiyaçlar ve bunun  gibi birçok harcama hesaba katılmadığı için, hiç yoksa en temel  kalemlerde haneler rahatlatılmalıdır" diye konuştu.

"FATURADAKİ VERGİLER EVLERDE DE İŞYERLERİNDE DE KALDIRILMALI"

Zorunlu ihtiyaç olan faturalardaki vergilerin hem konutlarda hem  de iş yerlerinde kaldırılması gerektiğini belirten Palandöken, "Esnafımız geceleri dükkânlarının ışığı ile sokakları aydınlatırken,  sanayicimiz üretimini elektrik ile yapıyor. Elektrik faturalarında  konut, ticaret ve sanayi olarak 3 ayrı tarife bulunuyor. En ucuz  tarife sanayiciye, en pahalı tarife ise esnafımıza uygulanıyor.
Dolayısıyla tüm faturalardaki vergi ve kesintilerin kaldırılması  konutlar kadar iş yerleri için de zaruri bir durum haline geldi. Faturalarda bu kadar çok kalemde vergi olması, zaten ticari faaliyeti  nedeniyle vergi veren kesimi ekonomik olarak zorluyor" şeklinde  konuştu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.