Ticari kredi faizlerinde artış geliyor

Ticari kredi faizlerinde artış geliyor

Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık başlatması sonrasında bazı ticari kredi faizlerinde yükseliş bekleniyor. Bankalar, bugün bazı ticari kredi faizlerinde yaklaşık 300 baz puanlık artışa gitmeye başladı.

A+A-

Merkez Bankası’nın (TCMB) banka bilançolarının varlık tarafına da zorunlu karşılık uygulamaya başlamasının ve bazı TL ticari kredileri de ilk kez bu zorunlu karşılığa dahil etmesinin ticari kredi faizlerini de artırması bekleniyor.

Sözcü'nün haberine göre TCMB hafta sonu yayımladığı açıklamada ve Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, bireyselde yabancı para (YP) mevduatta TL’ye dönüşümü düşük bankalara 500 baz puana ulaşan ilave yabancı para zorunlu karşılık getirirken finansman şirketlerinin sıfır olan zorunlu karşılık oranlarını bankacılık sektörü ile eşitledi.

TCMB değişiklik için, “fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda finansal istikrarın desteklenmesi ve liralaşmanın teşvik edilmesi kapsamında makroihtiyati politika setini güçlendirerek zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gitmiştir” dedi.

Etiketler : , ,
İlgili Haberler