TİM, Türkiye logosu için düğmeye bastı

TİM, Türkiye logosu için düğmeye bastı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye'nin tanıtımında  kullanılan 'Turkey Discover the Potential' logosu yerine Türkiye  logosu için çalışmalara başladı.

A+A-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye'nin tanıtımında  kullanılan 'Turkey Discover the Potential' logosu yerine Türkiye  logosu için çalışmalara başladı. TİM Başkanı İsmail Gülle, ihraç  ürünlerinde'Made in Türkiye' etiketi kullanılması için de  ihracatçılara çağrıda bulundu. Gülle, "Ülkemizin küresel ticarete konu  ihraç ürünlerinin coğrafik işareti Türkiye’dir. Bu nedenle Türkiye’de  üretilmiş ise 'Made in Türkiye' denmesi gerekir. Türkiye’nin  vatansever ihracatçıları, ihracatın çatı kuruluşunun bu yeni vizyona  verdiği desteğe olumlu bir karşılık verirlerse ziyadesiyle mutlu  oluruz. Bu Devlet ve bu Millet, büyük Türkiye’nin ismiyle yükselmeyi  hak ediyor" dedi.

 Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM),Türkiye markasının iletişiminde  hedef pazarlarda bilinirliği artırmak ve günümüzde değişen iletişim  taleplerini karşılamak amacıyla yeni logo ve etiket kullanımı için  harekete geçti. TİM nezdinde faaliyetlerini sürdüren Türkiye Tanıtım Grubu TTG bünyesinde, Ticaret Bakanlığı'nın desteğiyle,Türkiye logosu  için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda yasa taslağı  hazırlanırken,yurtdışı tanıtımlar ve iletişim çalışmalarında  kullanılan "Discover the Potential” ve yurtiçinde kullanılan "Gücünü  ve Potansiyelini Keşfet” sloganlarının değiştirilmesi için de yeni  slogan çalışmaları devreye sokuldu. Yeni slogan çalışmaları  tamamlanıncaya kadar mevcut olanlarının kullanılmaması kararı alındı.

Gülle, konuyla ilgili şunları söyledi: "Dünyanın önde gelen  tüccarları, Türklerin ana vatanı olan ülkeye Türkiye ismini  yüzyıllardır kullanmaktadırlar. Küresel ticaretin aktörleri Türklerin  topraklarını bu isimle anarken, uluslararası alanda, Türk Malı adına  ‘Made in Türkiye'yi tüm dünyaya mal etmek anlamlı ve gerekli bir  adımdır. Küresel ölçekte üretim ve ihracat yapan Türklerin coğrafyası Türkiye’dir. Ülkemizin küresel ticarete konu ihraç ürünlerin coğrafik  işareti Türkiye’dir. Bu nedenle Türkiye’de üretilmiş ise 'Made in Türkiye' denmesi gerekir. Sayın Cumhurbaşkanımız bu temel, yalın  gerçeğe işaret etmiştir. Türkiye’nin ticaret diplomasisinin saha  neferleri olan bizler de, TİM olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın  sözlerini talimat kabul ettik ve yeni bir logo için hızla çalışmalara  başladık."

 TİM Başkanı İsmail Gülle, ihraç ürünlerinde 'Made in Türkiye'  etiketi kullanılması için ihracatçılara çağrıda bulundu. Gülle, "Türkiye’nin vatansever ihracatçıları ihracatın çatı kuruluşunun bu  yeni vizyona verdiği desteğe olumlu bir karşılık verirlerse  ziyadesiyle mutlu oluruz. Yani dünyanın dört bir yanına ihraç edilen Türk Malının etiketlerinin de yeni vizyon doğrultusunda 'Made in Türkiye' olarak değiştirmeleri bizi çok ama çok memnun edecektir. Bu
Devlet ve bu Millet, büyük Türkiye’nin ismiyle yükselmeyi hak ediyor. Biz bu vizyona aracılık etmeyi bir vazife olarak görüyoruz. Türkiye  ihracatla yükselecek" dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.