TL gecelik faizler yüzde 1.200'e yükseldi

TL gecelik faizler yüzde 1.200'e yükseldi

Türk Lirası'nın gecelik takas faizi Londra swap piyasasında bir günde içinde yüzde 330'dan yüzde bin 200 seviyesine çıktı

A+A-

Türk Lirası'nın gecelik takas faizi Londra swap piyasasında bir günde içinde yüzde 330'dan yüzde bin 200 seviyesine çıktı. Swap faizin artmasının ardından İstanbul Borsası'ndaki değer kaybı yüzde 5.67 oldu. Türkiye'nin risk primi de son 6,5 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Reuters'e konuşan 3 Türk piyasa uzmanı, yurtdışı takas piyasalarında Türk Lirası arzının çok daralması nedeniyle swap faizinin bu derece yükseldiğini ifade etti.

Borsa yüzde 5 değer kaybetti, Türkiye'nin risk primi zirve yaptı

Londra'daki swap piyasasında Türk Lirası'nın gecelik faizinin yüzde bin 200'e çıkmasıyla uluslararası piyasalarda TL likiditesinin azalması nedeniyle yabancı yatırımcılar TL cinsi varlıkları satışa yöneldiler.

Borsa İstanbul 100 endeksinde yüzde 5'e yaklaşan bir düşüş yaşandı. Bu düşüşe bankalar öncülük ediyor. BİST bankacılık endeksinde ise düşüş yüzde 7 oranında.

Piyasalardaki bu dalgalanmalar Türkiye'nin risk primini belirten kredi temerrüt swaplarının (CDS) yükselmesine neden oldu. Türkiye'nin CDS'leri son bir hafta içerisinde 100 puan artarak 441 puan ile son 6,5 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

10 yıl vadeli Türkiye devlet tahvillerinin faizi yüzde 17,35'ten yüzde 18,23'e artarken, iki yıllık tahvillerin faizi ise yüzde 19,98'den yüzde 20,53'e yükseldi.

Uzmanlar, TL arzını düşürme hamlesinin uzun vadede sürdürülmesinin mümkün olmadığını belirterek "Bu tip hamleler spekülatif saldırılar sırasında 10-15 gün boyunca yapılabilir." şeklinde konuştu.

Bir piyasa uzmanı “Değiş tokuş piyasalarından Türk lirasını çekme hamlesi, uzun süre devam edebilecek bir süreç değil. Seçim bitene kadar devam edecek. Yurt dışı piyasalarda Lira arzı çok daralmış durumda. Yabancı yatırımcılar TL taleplerini normalde swap piyasasından giderir ancak orada likidite çok sıkışmış durumda. O yüzden ellerindeki TL'ye dayalı varlıkları satıyorlar. Buna devlet tahvilleri de dahil” dedi.

Refinitiv Eikon verilerine göre, Londra’da Türk Lirası gecelik takas oranı Çarşamba günü yüzde 700’e yükseldi ve haftalık takas oranı ise geçen haftaki yüzde 22 seviyesinden yüzde 200’e çıktı.(euronews)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.