TMSF, Bank Asya hakkındaki kararını açıkladı

TMSF, Bank Asya hakkındaki kararını açıkladı

TMSF Asya Katılım Bankası AŞ hisselerinin satışa çıkarılmasını karara bağlandığını, satış ilanının yayımlanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderildiğini açıkladı.

A+A-

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Asya Katılım Bankası AŞ hisselerinin satışa çıkarılmasını karara bağlandığını, satış ilanının yayımlanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderildiğini açıkladı.

TMSF'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, "Gelinen aşamada, TMSF Kurulu tarafından Asya Katılım Bankası AŞ hisselerinin satışa çıkarılması karara bağlanmış olup, satış ilanı yayımlanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderilmiştir" denildi.

TMSF Başkanı Ercan Gül, Bank Asya'yı 29 Mayıs'taki süre sonuna kadar satamamaları halinde bankanın tasfiye edileceğini 11 Mayıs'ta açıklamıştı.

Açıklamada, temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi TMSF'ye devredilen Asya Katılım Bankası AŞ'nin ilgili kanunun 71 ve 107'inci maddeleri kapsamında satış, birleştirme ya da devir yoluyla çözümlenmesinin amaçlandığının daha önce duyurulduğu bunun gerçekleşmemesi halinde ise bankanın tasfiyesinin gündeme geleceği bilgisinin kamuoyuyla daha önce paylaşıldığı da hatırlatıldı.

Bank Asya, 17 Aralık 2013'te Gülen cemaatinin hükümeti emniyet ve yargı gibi kurumları ele geçirerek devirmeye teşebbüs ettiğini söyleyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilmişti.

Fethullah Gülen ise resmi web siteleri üzerinden, süreçle ilgisinin olduğu yönündeki iddiaları yalanlamıştı. Bu süreçten sonra bankanın finansal göstergeleri ciddi bir çöküş yaşamıştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), 29 Mayıs 2015'te Bank Asya'nın TMSF'ye devredilmesine karar vermişti.

İlgili Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.