Toyota'dan 13,7 milyar dolarlık elektrikli batarya planı

Toyota'dan 13,7 milyar dolarlık elektrikli batarya planı

Toyota, hibrit ve elektrikli araba bataryalarının geliştirilmesi ve tedarik güvenliğinin sağlanması için 2030 yılına kadar 13,7 milyar dolar harcama planını açıkladı.

A+A-

Toyota, hibrit ve elektrikli araba bataryalarının geliştirilmesi ve tedarik güvenliğinin sağlanması için 2030 yılına kadar 13,7 milyar dolar harcamayı planlıyor.

Bloomberg HT'nin haberine göre Toyota yöneticileri salı günü gerçekleştirdikleri çevrimiçi bir toplantıda 2030 yılına kadar 70 elektrikli araç üretim hattı kuracaklarını ve 180 gWh’lık tedarik zinciri kurmayı hedeflerini 200 gWh’e çıkardıklarını söyledi.

Şirketin CEO’su Masahiko Maeda, sıfır karbon salınımı yapan araçların yenilenebilir enerjinin yaygın olduğu yerlerde büyük öneme sahip olduğunu ve bundan dolayı Toyota’nın karbon salınımını azaltan araçlara geçişe hazırlandığını belirtti.

 

Toyota, 2021 yılının başında 2025 yılına kadar 15 adet elektrikli araç modeli çıkarmayı planladığını duyurmuştu.

BMW yüksek talep nedeniyle batarya siparişini artırdı

BMW de artan elektrikli araç talebi nedeniyle batarya siparişlerini de artırma kararı almıştı. Şirket, yılın ilk yarısında araç satışlarının yüzde 11’ini elektrikli araçların oluşturduğunu belirtmişti.

Şirketin CEO’su Oliver Zipse verdiği bir mülakatta batarya siparişlerinin 12 milyar eurodan 20 milyar euroya çıktığını söyledi.

Siparişlerin 2024 yılına kadar üretilecek i4 sedan ve iX sport gibi modellerde kullanılacağı belirtiliyor.

Elektrikli araç satışları artan şirket, küresel çapta yaşanan çip krizinden olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Şirket geçen ay çip krizinin daha da kötüleşebileceği tahmininde bulunmuştu.

Zipse, yılın ikinci yarısının daha zorlu geçebileceğini ve sorunun birkaç ay daha devam edebileceğini ifade etti.

Etiketler : , ,