Trump'tan Türkiye'nin ihracatını olumsuz etkileyecek karar

Trump'tan Türkiye'nin ihracatını olumsuz etkileyecek karar

Trump, Türkiye'ye tanınan ve bazı ürünlerin gümrüksüz ABD'ye girişini düzenleyen uygulamadan çıkartılması gerektiğini Temsilciler Meclisi'ne bildirdi

A+A-

ABD Başkanı Donald Trump Kongre'ye bir mektup göndererek Türkiye'yi Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi adı verilen ve gelişmekte olan ülkelere bazı ürünlerde gümrük muafiyeti sağlayan programdan çıkarma niyeti olduğunu bildirdi.

Amerikanın Sesi Radyosunun haberine göre, Trump Kongre'ye gönderdiği mektupta "Türkiye'nin GTS'den yararlanan gelişmekte olan ülkeler listesinde yer almaması gerektiğine karar verdiğim için bu adımı atıyorum" ifadesini kullandı. Trump, GTS programından faydalanan ülkeler listesine alındığından bu yana geçen 45 yılda Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü ve çeşitlendiğini savundu.

Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirde yaşanan artış, yoksulluk oranlarındaki düşüş ve hem ticaret ortaklarında hem de sektörel anlamda ihracattaki çeşitlenmeyi bu kararına gerekçe olarak gösteren Donald Trump mektubun son bölümünde "Amerika Türkiye ile adil ve karşılıklı ticarete bağlı kalmaya devam etmektedir" ifadesini kullandı. 

Mektupta ayrıca, ABD'nin Türkiye ile adil ve mütekabiliyet esasına dayalı ticari ilişkilerini sürdüreceğine vurgu yapıldı. 

ABD resmi kaynaklarında yer alan bilgiye göre, 1974'te yürürlüğe giren GTS programı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 131 gelişmekte olan ülkeye toplam 3 bin 474 üründe ABD pazarına gümrüksüz giriş imkanı sağlamaktaydı.

HİNDİSTAN DA GTS PROGRAMINDAN ÇIKARILIYOR

Öte yandan Trump, yine Kongre'ye gönderdiği ayrı bir mektupta Hindistan'ın da söz konusu GTS Programından çıkarılması niyetini ifade etti. Hindistan, söz konusu programdan son yıllarda en fazla faydalanan ülkelerin başında geliyordu.

HİNDİSTAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Öte yandan Trump'ın söz konusu isteği üzerine ilk açıklama Hindistan'dan geldi. Hindistan Ticaret Bakanlığı yetkilisi Anup Wadhawan, Trump'ın Hindistan'ı Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi adı verilen ve gelişmekte olan ülkelere bazı ürünlerde gümrük muafiyeti sağlayan programdan çıkarma kararına misillemede bulunmayı planlamadıklarını 
söyledi. 

Wadhawan, ABD'nin Hindistan'ı Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi dışına çıkarmasının Hindistan ürünleri üzerinde sınırlı bir etki yaratacağını belirtirken, ABD ve Hindistan'ın her iki tarafın endişelerini giderecek bir tcaret paketi üzerinde çalışmakta olduklarını vurguladı. 

Hindistan geçen yıl Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi üzerinden ABD'ye 5.6 milyar dolar ihracatı gümrük vergisi olmadan gerçekleştirdi. 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.