Tsipras istifa etti, erken seçim istedi

Tsipras istifa etti, erken seçim istedi

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras istifa etti ve erken seçim istedi

A+A-

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras istifa ederek yedi ay süren başbakanlığı boyunca Yunanistan'ın kreditörleriyle gerçekleştirdiği zorlu görüşmelerin ardından iktidarını sağlamlaştırabilmek için erken seçime gitme kararı aldı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'a istifasını sunan Tsipras mümkün olan en yakın zamanda bir erken seçime gidilmesini talep etti.

Hükümet yetkilileri 20 Eylül'de seçime gidilmesini tercih ettiklerini belirtirken, Tsipras parti içerisindeki muhalefeti bastırabilmek ve Yunanistan'ın 2010'dan bu yana aldığı üçüncü yardım paketi için halktan destek elde edebilmeyi hedefliyor.

Tsipras, Pavlopoulos ile görüşmesinden önce televizyondan bir açıklama yaparak, "Kısa bir süre sonra cumhurbaşkanına giderek kendimin ve hükümetimin istifasını sunacağım" dedi.

Yunanistan'ın euro bölgesindeki varlığını tehdit eden bir çöküşle karşı karşıya kalan Tsipras, kreditörlerin daha fazla kemer sıkma ve ekonomik reform isteklerini kabul etmek zorunda kalırken, Ocak ayında seçimleri kazanmasında bu politikalara karşı olması en büyük rolü oynamıştı.

ERKEN SEÇİMLER KURTARMA PROGRAMINI ETKİLEMEYECEK

Üst düzey bir Avrupa Birliği yetkilisi Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın erken seçim çağrısının kurtarma paketi üzerinde bir etki yaratmayacağını söyledi.

Erken seçimlerin kurtarma paketi anlaşmasındaki rakamları değiştirip değiştirmeyeceği sorulan Euro Çalışma Grubu direktörü Thomas Wieser, Avusturya kanalı ORF'ye "Hayır...aslında bu beklenen bir adımdı ve birçok kişi Yunan hükümetine dair daha net bir yapı görmek istiyordu...Ekim'de bir borç indirimi konulu toplantımız olacak ve programda daha fazla ilerleme göstermek istiyoruz" dedi.

 

 

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.