TÜİK işsizliğin en düşük olduğu meslekleri açıkladı

TÜİK işsizliğin en düşük olduğu meslekleri açıkladı

TÜİK verilerine göre veterinerlik bölümü mezunlarının yüzde 81,3 ile en yüksek istihdam oranına sahip

A+A-

Hanehalkı İşgücü Araştırması 2015 yılı sonuçlarına göre, Türkiye'de yükseköğretim mezunlarının %79,8'i işgücünde iken %20,2'si işgücü dışında yer aldı.

Yükseköğretim mezunlarının %71'ini istihdam edilenler, %8,8'ini ise işsizler oluşturdu. TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre, yükseköğretim mezunu kadınların %59,9'unu istihdamda olanlar %11,6'sını ise işsizler oluştururken, erkeklerde bu oranlar sırasıyla %79,6 ve %6,5 oldu.

İşsiz sayısının istihdam edilenler ve işsizlerin oluşturduğu işgücüne bölünmesiyle elde edilen işsizlik oranı yükseköğretim mezunu kadınlarda %16,3 iken erkeklerde %7,6 oldu.

İstihdam oranının en yüksek olduğu alan veterinerlik 

Yükseköğretim mezunlarının Eğitim ve Öğretim Alanları Sınıflamasına göre istihdam oranları incelendiğinde, veterinerlik bölümü mezunlarının %81,3 ile en yüksek istihdam oranına sahip olduğu, bunu %80,5 ile sağlık, %79,9 ile mühendislik bölümü mezunlarının izlediği görüldü. 

İstihdam oranının en düşük olduğu alanlar ise %59,9 ile sosyal ve kişisel hizmetler ve %62,6 ile sanat bölümleri oldu.

İşsizlik oranının en düşük olduğu alanlar güvenlik hizmetleri ve sağlık Araştırma sonuçlarına göre işsizlik oranının en düşük olduğu alanlar %3,4 ile güvenlik hizmetleri ve %4,9 ile sağlık oldu.

Hukuk (%6,6), öğretmenlik ve eğitim bilimleri (%7,8) ile veterinerlik (%8,2) de işsizlik oranının düşük olduğu alanlar arasında yer aldı.

İşsizlik oranının en yüksek olduğu alanlar ise %19,8 ile yaşam bilimleri, %17,2 ile sosyal ve kişisel hizmetler ve %17 ile bilgisayar oldu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.