Tüketici güveni arttı

Tüketici güveni arttı

CNBC-e Tüketici Güven Endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,21 oranında artarak 70,50 değerini aldı.

A+A-

CNBC-e'nin açıklamasında şöyle denildi: 


CNBC-e Tüketici Güven Endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,21 oranında artarak 70,50 değerini almıştır.

Endeksi oluşturan soruların detaylarına baktığımızda, tüketicinin kişisel finansal durum beklentisinde olumsuzluk devam ederken, Türkiye Ekonomisinin bir önceki aya göre mevcut durum algısında ve geleceğe ilişkin beklentilerde iyileşme gözleniyor. Genel seçimler sonrası geleceğe ilişkin beklentilerin yavaş da olsa toparlanmaya devam ettiğini gözlüyoruz. CNBC-e Tüketici Beklenti Endeksi yüzde 0,59 artış ile 73,35 değerini alıyor. Tüketicinin enflasyon beklentileri yüksek kalmaya devam etmekle birlikte hafif bir düşüş gösteriyor. Bir süredir düşüş gösteren işsizlik algısının Haziran ayının ortalarından itibaren tekrar artış gösterdiği izleniyor. Genel olarak yüksek seyreden enflasyon beklentileri ve işsizlikteki beklentiler tüketicinin kişisel finansal durum algısını olumsuz etkiliyor görünüyor. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçen CNBC-e Tüketim Eğilimi Endeksi yüzde 9,88 düşüş göstererek 46,46 değerini alıyor. Bu endekste son aylarda inişli çıkışlı bir seyir izleniyor.

Önümüzdeki dönemde, finansal piyasalardaki hareketler kadar seçim sonrası koalisyon görüşmeleri, jeopolitik gelişmeler ve buna bağlı olarak oluşacak beklentilerin tüketici güvenini etkileme olasılığı yüksek denilebilir.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.