Tüpraş'ın yeni tesisi bugün açılıyor

Tüpraş'ın yeni tesisi bugün açılıyor

Tüpraş'ın 3 milyar dolarlık fuel oil geri dönüşüm tesisi bugün açılıyor

A+A-

Tüpraş İzmit Rafinerisi'nin yanında yaptırılan ve yaklaşık 3 milyar dolara mal olan Fuel Oil Dönüşüm Projesi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle açılacak. Test üretimi başarıyla tamamlanan tesis devreye girmesiyle Tüpraş'ın tüm rafinerilerinde kapasite kullanımı yüzde 100'e çıkacak, yılda yaklaşık 1 milyar dolar civarında döviz de ülkede kalacak.

Bugün saat 12.30'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağı törenle hizmete girecek olan Fuel Oil Dönüşüm Projesi ile Tüpraş'ın 4 rafinerisinde üretilen yaklaşık 4.2 milyon ton siyah ürün işlenerek 2.9 milyon tonu motorin olmak üzere 3.5 milyon ton değerli beyaz ürün ile 700 bin ton petrol koku elde edilecek. Türkiye'nin ithal edilen dizel ihtiyacının önemli kısmı da yerli üretimle karşılanacak. Toplam 17 ünite, depolama tankları ve 780 metre uzunluğundaki iskeleden oluşan tesise siyah ürünler İzmir, Kırıkkale, Batman ve İzmit rafinerilerinden deniz ve demiryolu ile getirilecek.

İnşasına 2011'de başlanan tesiste inşaat ve montajı süresince ortalama yerli ve yabancı firma çalışanlarıyla birlikte 10 bin kişi istihdam edildi. Tesis devreye girdikten ve müteahhit işçiler çıktıktan sonra tesislerde 500 kişi çalışacak. Projenin inşasında ayrıca 6 Eyfel Kulesi inşa edilebilecek kadar çelik kullanıldı.

Boruların uç uca eklenmesi halinde Edirne'den Kars'a kadar hat döşenebileceği, depolama tanklarının kapladığı alana 7 futbol sahası yapılabileceği, kullanılan betonla da 5 bin konut inşa edilebileceği belirtiliyor.

Projenin kalbi olan kontrol merkezi ise 'Balina' formunda inşa edldi. Olası bir kaza anında meydana gelebilecek en şiddetli patlamada, çevreye saçılabilecek parçalara da dayanıklı olarak inşa edilen Kontrol Merkezi'nde tüm sistemler bilgisayar ortamında en ince ayrıntısına kadar saniye saniye izlenebiliyor. 

EN BÜYÜK TESİSİ ERDOĞAN AÇTI

GOLDMAN, TÜPRAŞ İÇİN AL TAVSİYESİ VERDİ


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.