Turizm gelirlerinde sert düşüş

Turizm gelirlerinde sert düşüş

Turizm gelirleri 2016 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 35.6 azalarak 4.98 milyar dolar oldu

A+A-

Turizm gelirleri artan terör olaylarının yarattığı güvenlik endişeleri ve Rus ziyaretçi sayısındaki sert düşüşle 2016 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 35.6 azalarak 4.98 milyar dolar oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, ziyaretçilerin kişi başına ortalama harcaması 665 dolar oldu.

İkinci çeyrekte yabancıların ortalama harcaması 602 dolar, yurtdışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 973 dolar oldu.

Verilere göre, Türkiye'den çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2016 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30.3 azalarak 7.5 milyon kişi oldu. Bunların yüzde 84.5'ini yabancılar, yüzde 15.5'ini ise yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.