Türk bankalar yaptırımdan istisna

Türk bankalar yaptırımdan istisna

Moskova, Rusya'da faaliyet gösteren Türk bankalarına yönelik bir yaptırım uygulamayacağını bankalara bildirdi

A+A-

Türkiye'nin Suriye sınırında bir Rus uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasında artan gerilime Moskova, pek çok alanda ekonomik yaptırım getirerek karşılık verirken; Rusya'da faaliyet gösteren Türk bankalarına yönelik bir yaptırım uygulamayacağı bankalara bildirildi.

Konu hakkında bilgi sahibi üç bankacılık kaynağının verdiği bilgiye göre, Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Rus Sberbank'ın Türkiye birimi Denizbank tarafından kendilerine gönderilen ve "Rusya'nın ülkedeki Türk bankalarına bir yaptırım uygulamayacağı" ifadesi bulunan bilgilendirme notunu bankalarla paylaştı.

Bir bankacılık kaynağı, "TBB tarafından gönderilen Denizbank'ın yazısında Rusya'nın, Rusya'da faaliyet gösteren Türk Bankalarına yaptırım uygulamayacağı belirtiliyor" dedi.

TBB yetkilileri konuyla ilgili bilgilendirme notunun bankalara gönderildiğini teyit ederken, Denizbank konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Türkiye'nin 24 Kasım'da Suriye sınırında hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle bir Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Moskova bir dizi ekonomik yaptırım kararı almıştı. Bu yaptırımlar arasında Türkiye'den bazı tarım ürünlerinin ithalatını 1 Ocak'tan geçerli olacak şekilde yasaklanması, Türkiye'ye paket tur satışlarına son verilmesi, Rusya'dan Türkiye'ye charter uçuşlarının durdurulması ve Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin durdurulması yer alıyor.

Moskova, finans sektörüne dönük olarak bir yaptırım kararı açıklamamıştı. Rusya'da faaliyet gösteren bankalar arasında çok sayıda büyük Türk bankasının iştiraki bulunuyor.

Bunların arasında pazarda CJSC İşbank adıyla faaliyet gösteren İş Bankası ve iştiraki Ziraat Bank Moscow ile faaliyet gösteren Ziraat Bankası da yer alıyor.

Garanti Bankası bağlı ortaklığı Garanti Bank Moscow, Yapı Kredi ise Yapı Kredi Bank Moscow ile Rusya pazarında faaliyet gösteren bankalar arasında.

Denizbank'ı 2012 yılında alan Sberbank ise Türkiye pazarında faaliyet gösteren tek Rus bankası konumunda.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.