Türk Eximbank'tan 140 baz puana varan faiz indirimi

Türk Eximbank'tan 140 baz puana varan faiz indirimi

Ticaret bakanı Ruhsar Pekcan: Türk Eximbank, vade türlerine göre 60 ile 140 baz puana varan faiz indirimine gitti

A+A-

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank'ın ihracata olan  desteğini döviz kredilerinde yeni faiz indirimleri ile arttırarak  sürdürdüğünü belirterek, söz konusu kredilerde 60-140 baz puanlık faiz  indiriminin yapıldığını açıkladı.

Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada, 2019 yılında ihracata 44,1  milyar dolarlık destek sağlayan Türk Eximbank'ın 2020'de 28,9 milyar  dolar nakdi kredi ve 21,1 milyar dolar da sigorta/garanti olmak üzere  toplamda 50 milyar dolarlık bir hacim ile toplam ülke ihracatının %26,3'üne destek sağlamayı hedeflediğini bildirdi.

Türk Eximbank'ın ihracatçıların gerek TL gerekse döviz kredilerini  daha düşük maliyetlerle kullanabilmesine yönelik faiz düzenlemelerine  devam ettiğine işaret eden Pekcan, bankanın en son Aralık ayında  ihracat döviz kredilerinde vade ve türlerine göre değişen oranlarda  olmak üzere 100 baz puana varan faiz indirimi yaptığını hatırlattı.

Türkiye'nin makroekonomik göstergelerindeki olumlu gelişmeler  sonucunda ülke risk priminde yaşanan gerilemenin, önümüzdeki dönemde Bankanın döviz kaynak maliyetlerini daha da düşüreceğini vurgulayan Pekcan, şunları kaydetti:

"Türk Eximbank önümüzdeki dönem içerisinde uluslararası  piyasalardan gerçekleştirilecek uygun maliyetli ilave borçlanmalar  kapsamında ihracatçıların döviz kredilerini daha uygun koşullarda ve  daha yoğun bir biçimde kullanabilmesine imkân tanıyacak yeni bir faiz  indirimine gitti.
    Bu kapsamda,
    "    Kısa Vadeli Döviz Kredilerinde 60 baz puana varan,
    "    Reeskont Döviz Kredilerinde 90 baz puana varan,
    "    Orta ve Uzun Vadeli Döviz Kredilerde ise 140 baz puana varan    faiz indirimi yapıldı.

    Yeni indirimle birlikte faizler

Kısa Vadeli Döviz Kredilerinde Libor/Euribor+%1,80-%2,00 aralığına,
Reeskont Döviz Kredilerinde Libor/Euribor+%0,30-%1,50 aralığına,
Orta ve Uzun Vadeli Döviz Kredilerinde ise
Libor/Euribor+%1,00-%3,75 aralığına gerilemiş oldu.''

Bakan Pekcan, Türk Eximbank'ın yeni dönemde 120 günden 10 yıla  kadar uzanan vade aralığında ve rekabetçi faiz oranları ile  ihracatçıların finansal ihtiyaçlarının karşılamaya devam edeceğini  belirterek, "Söz konusu düzenleme her ay yeni rekorlara imza atan  değerli ihracatçılarımıza hayırlı olsun. İhracatçılarımızın finansman  maliyetlerini düşürmek ve yeni pazarlara rahatça açılmalarını sağlamak  için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.