Türk Telekom için TVF'den sadece 50 milyon dolar çıkacak

Türk Telekom için TVF'den sadece 50 milyon dolar çıkacak

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Arda Ermut Türk Telekom'un yüzde 55'i için bankalara ödenecek 1,65 milyar doların sadece 50 milyon dolarını TVF’den özkaynak olarak vereceklerini kalan kısmı kredi olarak kullanacaklarını söyledi.

A+A-

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Arda Ermut , Arda Ermut, Türk Telekom devri için Varlık Fonu’ndan sadece 50 milyon dolar çıkacağını söyledi. Dünya gazetesinde yayınlanan söyleşide Türk Telekom sürecini değerlendiren Ermut, şirketi önce kendi ekipleriyle incelediklerini belirterek şu görüşleri dile getirdi: Dünya örneklerine baktık. Uluslararası danışmanlık şirketlerinden de hizmet aldık. Kamu zaten Türk Telekom’un içindeydi. Yüzde 25 Hazine, yüzde 6,68 de TVF payı vardı. Yüzde 55’lik hisseyi bankalardan devralmanın doğru olacağını gördük."

Çıkan sonucu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki TVF yönetimine sunduklarını anlatan Ermut, görüşmeler sonucu ortaya şirketin yüzde 55’i için 1 milyar 650 milyon dolarlık "mantıklı bir fiyat" çıktığını bliterek, "Biz bunun 50 milyon dolarını TVF’den özkaynak olarak vereceğiz. 1,6 milyar doları hisseleri aldığımız bankalardan kredi kullanacağız" dedi. 

Bankaların kullandıracağı 1.6 milyar dolarlık kredinin vadesi iki yılı ödemesiz dönem olmak üzere 6 yıl olacağını kaydeden Ermut, "Bu, hem kamu için, hem de bankalar açısından “kazan-kazan” formülüdür. Bankalar, daha fazla zarar yazmaktan kurtulacak. Kamu da, sadece TVF’nin doğrudan koyacağı 50 milyon dolarla Türk Telekom’un daha güçlü şekilde yola devam etmesini sağlayacak" diye konuştu. 

“4 yıl sonra ‘sabit imtiyaz’ bila bedel kamuya geçecekti” eleştirilerini de yanıtlayan Ermut, "Türk Telekom’un yapısı iyi incelendiğinde bugün adım atmamızın daha doğru olduğu görülür. Ayrıca, 1.6 milyar dolarlık kredi Türk Telekom’un ikincil halka arz ve temettü gelirleriyle ödenecek" diye konuştu. 

Ermut: İkincil halka arz planlanıyor

Arda Ermut, Sabah gazetesinin  sorularına verdiği yanıtta ise TVF’nin aldığı Türk Telekom’da imtiyazın uzatılmasının Hazine’ye ve şirketin değerine katkı sağlayacağını öngördü.Ermut, “En kötü senaryoda yani imtiyazın devam etmediği durumda bile aldığımız varlığın değeri ödediğimiz fiyatın çok daha üstünde. Şirket zaten halka açık, imtiyazı uzatıp ikincil halka arz planlanıyor, blok satış gibi bir plan yok. İkincil halka arzla yabancı yatırımcının ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. İki sene içinde yatırımları hızlandırıp, şirkette katma değeri oluşturduğumuz bir senaryodan baktığınızda hiçbir şekilde en ufak bir endişemiz olmayan bir satın almaydı” dedi.