Türk Traktör için hedef fiyat yükseldi

Türk Traktör için hedef fiyat yükseldi

Deniz Yatırım, Türk Traktör için hedef fiyatını 79,20 TL'den 91,85 TL'ye yükseltirken, 'TUT' tavsiyesini korudu

A+A-

Deniz Yatırım, Türk Traktör için hedef fiyatını 79,20 TL'den 91,85 TL'ye yükseltirken, 'TUT' tavsiyesini korudu. Deniz Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"Türk Traktör için hedef fiyatımızı %16 arttırarak 91.85 TL’ye çıkarırken hisse için “TUT” tavsiyemizi koruyoruz. İç piyasadaki kuvvetli talep ve artan satış fiyatları sebebiyle şirketin 2016 yılı ciro büyüme oranı tahminimizi %8’den %13’e arttırdık. Hammadde maliyetlerindeki düşüş ve iç piyasa satışlarının cirodaki payının yükselmesi şirketin bu yıl ki karlılığının artabileceğine işaret etmektedir. Tüm bunları ışığında 2016 yılı VAFÖK büyüme beklentimizi %9’dan %22’ye yükselttik. Çarpan bazında, 2016T FD/VAFÖK 9.6x ve 2016T F/K 13.4x ile işlem görmekte ve bu rakamlar global benzerlerine göre sırasıyla %5 ve %25 iskontoya tekabül etmektedir. VAFÖK çarpanı bazında ise 3 yıllık ortalamasına göre %16 iskontolu işlem görmektedir.

Pazar kuvvetli şekilde büyüyor. Türk traktör pazarı, yılın ilk çeyreğinde %23 büyüme gösterdi. Yüksek baz etkisi sebebiyle bu oranın sürdürülebilir olduğunu düşünmemekle birlikte 2016 yılı başlangıcı oldukça kuvvetli olmuş oldu.

Bunun sonucunda, 2016 yılı pazarı için %0 olan büyüme oran tahminimizi %5’e yükselttik. 5 aylık rakamlara baktığımızda ise büyümenin %13 olduğunu görüyoruz. Şirketin pazar payını koruyacağını düşündüğümüzden içpazar cirosunda çift haneli büyüme görmeyi bekliyoruz. İhracat segmentinde ise yatay bir satış performansı bekliyoruz. Karlılık artabilir.

Şirketin ilk çeyrekte VAFÖK marjı, düşen hemmadde maliyetleri ve artan satış fiyatları sebebiyle, 3.2 puan artış gösterdi. Bu trendin devam edeceğini düşündüğümüzden 2016 yılı VAFÖK marjı tahminimizi 0.9 puan arttırarak %14.5’a çekiyoruz. Satış miksinin yüksek beygirli ürünlere kaymasıyla VAFÖK marjındaki kısmi artışın önümüzdeki yıllarda da artmasını bekliyoruz.

Yüksek temettü ödemesi devam edecek. Türk Traktör bu sene hisse başına 5.62 TL temettü öderken temettü verimi %7.1 seviyesindeydi. Büyük bir yatrım planı olmadığı için 2017 yılı için temettü dağıtım oranının %90 olmasını bekliyoruz. Buna denk gelen temettü verimi ise %6.7 seviyesindedir. Riskler. Hedef fiyatımızı olumsuz etkileyecek unsurlar arasında hammadde fiyatlarında sıçrama, tüketici güveninde düşüş, beklemeyen hava koşulları, hükümetin politika ve teşviklerinde değişiklikler olarak gösterilebilir. Olumlu etkileyecek faktör ise olası hurda teşviğidir."
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.