Türk uçakları IŞİD'i vurdu

Türk uçakları IŞİD'i vurdu

Türk savaş uçakları, Koalisyon'a ait savaş uçaklarıyla birlikte, dün akşamdan itibaren IŞİD hedeflerine karşı ortak hava harekatı başlattı

A+A-

ışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ve ABD arasında IŞİD’le mücadele konusundaki mevcut iş birliğinin daha da derinleştirilmesi yönünde karar alındığı hatırlatılarak, "Türk Hava Kuvvetlerinin Uluslararası Koalisyon'un IŞİD'e karşı yürütülen Özgün Kararlılık Harekatı çerçevesinde devam eden hava operasyonlarına katılımına ilişkin teknik nitelikteki belge de ABD ile 24 Ağustos 2015 tarihinde imzalanmıştı" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Savaş uçaklarımız, bu çerçevede, Koalisyon'a ait savaş uçaklarıyla birlikte, Suriye’de belirlenen ülkemiz güvenliğine de tehdit oluşturan IŞİD hedeflerine karşı dün akşamdan itibaren ortak hava harekatı gerçekleştirmeye başlamıştır.

Terör örgütleriyle mücadele, Türkiye bakımından öncelikli bir ulusal güvenlik konusudur. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Türkiye, 2013 yılından bu yana terör örgütleri listesine aldığı IŞİD'ten kaynaklanan terör tehdidinin bertaraf edilmesine yönelik çabalara aktif desteğini ulusal düzeyde ve Uluslararası Koalisyon bünyesinde kararlılıkla sürdürecektir."

IŞİD'e ait 4 hedef vuruldu

IŞİD hedeflerine karşı operasyon kapsamında, koalisyona ait savaş uçaklarıyla birlikte havalanan, 2 Türk savaş uçağı; Halep'in kuzeyindeki 4 IŞİD hedefini vurdu.
Dışişleri Bakanlığı'nın koalisyonun savaş uçaklarıyla birlikte, Türk savaş uçaklarının dün akşamdan itibaren hava harekatına katıldığı açıklamasının ardından bugün de 2 Türk savaş uçağının IŞİD'e ait 4 hedefi vurduğu öğrenildi.

Koalisyon güçleri de bombaladı

Öte yandan ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının Halep'in kuzeydoğusunda yer alan Munbic ilçesinde terör örgütü IŞİD merkezlerine saldırdığı bildirildi.

Munbic'teki yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, koalisyon güçlerine ait savaş uçakları, Munbic'te terör örgütü IŞİD'e ait merkezleri bombaladı.

Düzenlenen hava saldırısında terör örgütüne ait mevzilerin imha edildiğini belirten kaynaklar, koalisyonun saldırılarında ölen ve yaralananların olup olmadığına ilişkin bilgi vermedi.

ABD'den 'hava operasyonu' açıklaması

ABD Ankara Büyükelçiliği de IŞİD hedeflerine karşı ortak operasyon hakkında açıklamalarda bulundu. Büyükelçilik, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Türkiye'nin hava operasyonlarına katılımı için "Türk Hava Kuvvetleri dün gece koalisyonun IŞİD teröristlerine yönelik koordineli hava operasyonlarına katılmıştır. Türkiye'nin koalisyon hava operasyonlarına katılımı ortak düşmanımızı geriletme ve yenilgiye uğratma kapasitemizi güçlendirmektedir" dedi. 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.