Turkcell ikinci çeyrek karını açıkladı

Turkcell ikinci çeyrek karını açıkladı

Turkcell'in ikinci çeyrek net kârı yüzde 42 düşüşle 416.3 milyon TL oldu

A+A-

Turkcell'in ikinci çeyrek net kârı yaklaşık yüzde 42 düşüşle 416.3 milyon liraya gerilerken; şirket yılsonu için gelir büyümesi ve FAVÖK marjı hedeflerini koruduğunu açıkladı.

Turkcell'in KAP'a bildirdiği finansal sonuçlarına göre, ikinci çeyrek hasılatı yüzde 8 civarı artışla 3.3 milyar lira olarak gerçekleşti.

Turkcell'den net kârdaki düşüşle ilgili yapılan değerlendirmede, "Bu düşüş temel olarak, 2015 yılı ikinci çeyreğindeki kur farkı gelirlerine kıyasla kur farkı gideri kaydedilmesi, Fintur’un olumsuz katkısı, düşük nakit bakiyesi kaynaklı vadeli mevduat faiz gelirindeki azalış, kredilerden ve 4.5G borcundan kaynaklanan faiz giderlerindeki artış ve 4.5G lisansı sebebiyle amortisman giderlerindeki artıştan kaynaklandı" denildi.

Açıklamada, buna karşın yılsonu için Turkcell Türkiye ve grup gelirlerinde yüzde 8-10 büyüme ve yüzde 31-33 grup FAVÖK marjı hedeflerinin korunduğu belirtildi.

Turkcell, grup operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranı hedefini ise hızlanan 4.5G yatırımlarının etkisiyle daha önceki yüzde 20 seviyesinden yüzde 25'e revize etti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.