Türkiye kara para cenneti olur

Türkiye kara para cenneti olur

Hürriyet yazarı Erdal Sağlam varlık barışı ile ilgili olarak düzenlemenin Türkiye'yi kara para cennetine çevireceğini yazdı

A+A-

Hürriyet yazarı Erdal Sağlam, varlık barışıdüzenlemesinin Türkiye'yi kara para cennetine çevireceğini yazdı

İşte Sağlam'ın bugünkü köşe yazısının ilgili bölümü

***

Bunlar yerine, bu patırtı gürültüden faydalanarak, ülkenin geleceğini tehlikeye atan siyasi ve ekonomik kararlara, yasa tasarılarına imza atıyoruz.Uzun sayılabilecek ekonomi gazeteciliğim süresince çok vergi affına, kayıtdışı sermayenin aklanması girişimlerine şahit oldum ve hepsine karşı çıktım. Çünkü hepsinin sistemi bozup adaleti olumsuz etkilediğine, bu yanlış kararların hepsinde sonunda faturanın halka çıktığına şahit oldum.Geçen hafta yine bir paket kapsamında gündeme getirilen varlık barışı adı verilen yasa maddesi gibi pervasızına ise hiç rastlamadım.

Bu bir doruk noktası.Yıl sonuna kadar dışarıdaki varlığını getirip, bırakın vergi dairesini bankada hesap açana, isterse başkası hesabına yatırana, dışarıdaki borcunu ödeyip belgesini getirene hiçbir şey sorulmayacak, vergisi alınmayacak. Eskisi gibi “getirip sermaye koy” şartı bile yok, ne olursa olsun getirip yasallaştırılacak.Bir deneyimli maliyecinin dediği gibi; insan “Hükümet ya kaynak için çok sıkıştı ne bulursak gelsin diyor, ya da birilerinin kara paraları gelecek” diye düşünmeden edemiyor. Böyle bir düzenlemenin tek adresi kara para olmalı...Bu düzenleme başımıza çok iş açacak, zaten uluslararası mahkemelerde hazırlanan Türkiye aleyhine davalara yenileri eklenecek, haberiniz olsun.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.