Türkiye'nin büyümesi zayıflayabilir

Türkiye'nin büyümesi zayıflayabilir

Roubini Global Economics analisti Maya Senussi, yurtiçi talebin yüksek seyredebileceğini ancak özel harcamaların hafifleyerek büyümenin zayıflamasına neden olabileceğini söyledi

A+A-

Roubini Global Economics analisti Maya Senussi, yurtiçi talebin yüksek seyredebileceğini ancak özel harcamaların hafifleyerek büyümenin zayıflamasına neden olabileceğini söyledi.

Senussi, büyümenin kompozisyonunun olumsuz yönde değişebileceğini, yatırımların düşük kalırken kamu harcamalarının yukarı yönlü trendde bulunduğunu belirtti.

Roubini raporuna göre, siyasi belirsizlik döneminin uzamasının turizm üzerinde etkili olacağını, ve bu durum "petrol fiyatlarındaki toparlanma ile birlikte, cari açıkta daha hızlı bir artışa" işaret ettiğini söyledi. Benussi'ye göre, cari açık 2016 yıl sonu itibariyle GSYİH'nin yüzde 5'ine yaklaşabilir.

Benussi, "Bütçe dengesinin güçlü olması Moody's'i mevcut kredi notunu koruma yönünde ikna edebilir" dedi.

Roubini analisti Senussi, Moody's'in Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına çekmesi durumunda, kredi spreadlerinin yüzde 10 ila 15 genişleyebileceğini, TL'nin yüzde 5 değer kaybedebileceğini ve uzun vadeli tahvil getirilerinin 100 ila 150 baz puan daha artabileceğini savundu.

Benussi'ye göre, Türkiye'nin dış finansmana bağımlılığı göz önüne alındığında, bu durum TCMB'yi acil bir şekilde faiz artırmaya itebilir.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.