Türklerin  AB'ye bakışı 2016'da dibe vurdu

Türklerin AB'ye bakışı 2016'da dibe vurdu

Prof. Dr. Faruk Şen' in yönetiminde bu yıl altıncısı yapılan araştırmada Türk halkının özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra AB' ye inancının alt sıralara düştüğü ortaya çıktı

A+A-

Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfının 6. 'Türk Halkının AB'ye bakışı araştırması' 22 Ağustos 2016 - 29 Ağustos 2016 tarihlerin arasında gerçekleştirilmiştir. Türk halkının Avrupa Birliği'nin tam üyeliğine yönelik panel araştırmasının 6.sı değerlendirilmiştir, buna göre:

1.Soruda, Türkiye'nin AB'ye üye olacağını inanıyor musunuz?''
 
2016 yılının araştırmasında Türk halkının %22' nin Avrupa Birliğine tam üye olacağını inandığı ortaya çıkmıştır, Hayır diyenlerin oranı %64'dir ve %14'luk bir oranı da bu konu hakkında herhangi bir fikir olmadığını belirtmiştir. Türk Halkının AB'ye tam üyeliğine inancında olanların oranında düşüş olmuştur.

2. Soruda, Türkiye'nin 2020-2027 yılları içerisinde 7 yıllık AB bütçesi döneminde Türkiye'nin tam üye olacağını inanıyor musunuz?

Bu soruya verilen Evet cevabı %28'e çıkmış, Hayır diyenlerin oranı ise %43 olmuştur. Hiç bir zaman tam üye olamaz diyenler %29 da kalmıştır. Bu sorunun amacı Türkiye gibi büyük ülkelerin Avrupa Birliğine her 7. Yıllık bütçe döneminde üye olma olanağına sahip olmalarından kaynaklanmıştır ve bu nedenle bu şekilde sorulmuştur.
2014-2019 yılları arasında Türkiye'nin tam üye olmayacağı ortaya çıktığından sonra en yakın tarih 2020 olarak ortaya çıkmaktadır, bu açıdan bu soru bu şekilde sorulmuştur. Bu birinci ve ikinci soruda Türk Halkın AB'ye yönelik yaklaşımlarının 2015 yılına göre büyük bir gerileme gösterdiği görülmüştür.

3. Türkiye'nin AB'ye üyeliğinde en büyük engeli hangi ülke oluşturuyor?
 
Bu soruda Almanya 2014 ve 2015 yıllarında da olduğu gibi ilk sırayı almaktadır ve 56%'lik bir oran ortaya çıkmaktadır. Fransa'nın Türkiye'nin tam üyeliğine karşıtlığı %23' ü tarafından dile getirrilmiş. Güney Kıbrıs'ı neden olarak gösterenlerin yüzdesi %4'dir. Diğer ülkelerin tam üyeliğimizi engellediklerine yönelik yaklaşım %17 olmuştur. Bu açıdan da Almanya'nın 2014 yılında %51'lik bir oranda Türkiye'nin tam üyeliğine karşı çıktığından hareket ederken, Türk halkının Almanya'nın sorumluluğunu azalttığını ortaya çıkarmıştır. Fransa takriben aynı şekilde kalmıştır. Artık Türk Halkı yapılan araştırmada Yunanistan'ı diğer ülkelerle %17 oranında hayır diyenler kapsamında görmektedir.

4. Soru: AB konusunda Tayyip Erdoğan, daha sonra Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım Hükümetlerinin 2015 ve 2016 yılından itibaren olan çalışmalarını yeteri buluyor musunuz?''

Bu soruya Yeteri kadar tam üyelik için çalışmıyor diyenler geçtiğimiz yıl ile benzer oranda kalmış ve %38 civarındadır. Elinden geleni yapıyor diyenler %15 de kalmıştır, daha aktif ve ciddi bir politika izlemeli diyenlerde %27'dir. Bu sorunun cevabında 2013 ve 2014 araştırmaları ve 2015 arasında büyük bir fark ortaya çıkmamakttadır.

5. Soru: AB üyeliğinin Türkiye'ye sağlayacağı katkılar neler olabilir''?

Bu soruya Halkımızın %66' si tarafından serbest dolaşım hakkının AB'nin Türkiye'ye getireceğini en büyük katkısı olarak nitelendirilmiştir. AB bütçesinden yararlanmayı ön plana çıkaranlar %14 iken, Avrupa Parlamentosunda yer alması %19 ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliğin 'de söz sahibi olma fikri %1' lik bir oran ortaya çıkarmaktadır. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.