TUSİAD'dan yolsuzluk hukuksuzluk açıklaması

TUSİAD'dan yolsuzluk hukuksuzluk açıklaması

TUSİAD, "Çatışmaların bir an önce durması, PKK'nın silah bırakması ve yeniden barış sürecine dönülmesi gerekir" dedi.

A+A-

TÜSİAD'ın 46. Olağan Genel Kurulu, Çırağan Sarayı'nda toplandı. Genel Kurul toplantısının ilk bölümünde Mustafa Koç'un anısına özel bir bölüm düzenlendi. Kurulda konuşan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, "2016'ya maalesef artan belirsizliklerle girdik" dedi. Symes, "Avrupa ekonomilerinde görülen durağan ve işsizlik korkarım AB değerlerini restore etmek zaman alacak" ifadesini kullandı.
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan da, "Ölen çocuğa her birlikte üzülelim. Çocuklarımıza huzur, refah ve barış içinde birlikte yaşayacakları bir gelecek bırakalım" diye konuştu.

Kurulda söz alan Ezcacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı da, şunları söyledi:
"Hep beraber kazanmak onun için yaşam koşuluydu. Mustafa’nın bu bakışı ailem varsa ben de varım diyen aile geleneğinin bir devamıydı. Başında bulunduğu kuruluşun 13 yılda değerini nasıl artırdı.Bu dünyadan Mustafa geçtiği için işçimiz kazandı, bilim insanımız kazandı, toplumumuz kazandı. Mustafa’nın yaşamından alacağımız hiçbir ders yok mu? Mustafa için törenler yapıp, onu anıp, bu salondan çıkınca, kendi dertlerimize geri mi döneceğiz, çok yazık olmaz mı? Mustafa Koç’un anısı önünde saygıyla eğiliyorum."
Symes'ın açıklamalarından satır başları şöyle:
- Hep birlikte el ele vererek terör ve kutuplaşmanın kardeşlik ortamını bozmasına izin vermemeliyiz. 2016'ya malesef artan belirsizliklerle girdik.
- İfade ve düşünce özgürlüğüne dair tahammülsüzlüğü aşmalıyız. Özgürlükçü laiklik, toplumun gelişmişliğinin olmazsa olmazıdır. Çatışmaların bir an önce durması, PKK'nın silah bırakması ve yeniden barış sürecine dönülmesi gerekir. Yatırım artmıyor, cari işlemler açığı yüksek, enflasyon göz göre göre artıyor, yolsuzluklar var, hukuk sıkıntılı.
- Küresel büyüme motorları olağanüstü yavaşladı. Artık gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında fark kalmadı. Gelişmekte olan ekonomilerdeki yavaşlama ve emtia fiyatlarındaki düşük, küresel ekonomiyi olağanüstü etkiledi.Gelir dağılımı olağanüstü bozuldu
- Bugün yeniden kapsayıcı büyüme, sürdürülebilirlik olguları siyasilerin gündeminde. Mülteci meselesi, herhalde bu yüzyılın en önemli siyasi meselesi olmaya devam edecek. Avrupa ekonomilerindeki işsizlik ve yavaşlama aşırı sağın işine yansıdı.
- Türkiye dışa açık bir ekonomi olması nedeniyle, dış talep yetersizliğinden büyük darbe gördü. Türkiye sanayileşmesini tamamlamamış bir ülke olarak, mevcut işsizlik rakamlarını bu seviyelerde tutmak için en azından yüzde 5 seviyesinde tutmak zorundadır.
- Göz göre göre artan enflasyonu iyi irdelemek ve bu artışa dur demek gerekmektedir. Hükümetin reform konusunda kararlı tutumunu görmekten memnunuz, ancak içinde bulunduğumuz ekonomik durum, altını çiziyorum, eylem planın uygulanmasını zorunlu kılıyor.
- Fırsatlar zamanında değerlendirilebilirse fırsattır. Eylem planının hayata geçirilmesinde kritik olarak kabul edilecek bir dizi konu zaten TÜSİAD’ın gündeminde vardır. 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.