TUSİAD'tan Merkez Bankası'na destek

TUSİAD'tan Merkez Bankası'na destek

TÜSİAD Başkanı Symes, siyasilerin Merkez Bankası üzerinde yarattığı baskıya sert tepki gösterdi.

A+A-

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Dünya Bankası İstanbul'da "Küresel Ekonomik Beklentiler 2015: Mali Hareket Alanı Yaratmak ve Kullanmak" başlıklı bir konferans gerçekleştiriyor.

Sabah 09:30'da başlayan ve saat 12:30'da sona erecek olan konferasın açılışında konuşan TÜSİAD'ın yeni Başkanı Cansen Başaran Symes, son günlerde gündemden düşmeyen Merkez Bankası kararlarıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Symes, "Merkez Bankası refah yaratmaz, büyümeyi verimlilik getirir. Bu noktada bağımsız kurumların altını çiziyoruz. TÜSİAD'ın bağımsız kurumlar konusunda görüşü hiçbir şartta değişmez. İş dünyasının kafasını karıştıran uygulamalara son verilmesini şahsen ve TÜSİAD adına istiyoruz" dedi. Başaran Symes'ın bu sözleri salondan alkış aldı.

Büyüme yüzde 5.5 - 6'lara çıkabilir

"Düşük büyümeyi yönetmek, bundan sonraki en önemli mesele olacak." diyen TÜSİAD Başkanı, açıklanan dönüşüm programlarının doğru önceliklendirilip hızla uygulanmasıyla büyümenin yeniden yüzde 5.5-6 seviyesine çıkacağını söyledi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.