UBS yıl sonu dolar/TL tahminini açıkladı

UBS yıl sonu dolar/TL tahminini açıkladı

UBS Türkiye için ağırlığı artır tavsiyesini sürdürdü, dolar/TL'de 2016 sonu için 3.10 seviyesini hedef gösterdi

A+A-

UBS Türkiye hakkındaki olumlu tavsiyesini sürdürmekte başlıca sebebin, "değerleme ve görece performans" olduğunu kaydetti.

Raporda, "Nisan sonuna kadar Türkiye iyi piyasa koşullarından faydalanan başlıca ülkelerden biri oldu. Ancak, daha sonra bize göre, piyasaya bağlı olmayan koşullardan dolayı kötü biçimde düşük performans gösterdi." denildi.

UBS analistleri bahsedilen piyasa dışı koşulların bu noktadan daha kötüye gidip gidemeyeceği konusunda şüpheli olduklarını söyledi. Raporda, UBS'in Fed'den 2017'de 3 faiz artırımı beklediği ve 2016'da gelişen ülkelerde "kolay para" kazanılmasına rağmen, uzun vadede, düşük enflasyon, yatay büyüme ve genişlemeci para politikasının varlığı nedeniyle, küresel piyasa koşullarının yeterli derecede iyi olmasının beklendiği vurgulandı. 

Bu kapsamda, Türk lirasında aşağı yönlü potansiyelin 2016 yılı sonu itibariyle 3.10, 2017 sonu itibariyle 3.30 seviyesinde kısıtlı kalacağı belirtildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.