Ukrayna'da çatışmalar şiddetlendi

Ukrayna'da çatışmalar şiddetlendi

Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçıların elindeki Donetsk kenti dün Ukrayna ordusunun yoğun top ateşi altında kalırken, yakın kasabalarda da Ukrayna askerleri isyancılarla şiddetli sokak çatışmalarına girdi.

A+A-

Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçıların elindeki Donetsk kenti dün Ukrayna ordusunun yoğun top ateşi altında kalırken, yakın kasabalarda da Ukrayna askerleri isyancılarla şiddetli sokak çatışmalarına girdi. Nüfusun çoğunu Rusça konuşan halkın oluşturduğu doğu bölgelerinde ordu, Rusya yanlısı ayrılıkçılar karşısında giderek üstünlük sağlıyor.

Ayrılıkçıların, güçlü oldukları Donetsk ve Luhansk kentlerinde giderek sıkıştıkları bildiriliyor.Ukrayna içişleri bakanlığı yetkilisi Anton Gerashchenko, dün Ilovaisk kasabasında meydana gelen sokak çatışmalarında dokuz Ukraynalı gönüllünün öldüğünü söyledi. Sağlık yetkilileri, Donetsk bölgesi genelinde Salı günü öğlenden itibaren 24 saat içinde 34 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bir Ukrayna askeri sözcüsü, ayrılıkçıların dün Luhansk bölgesinde SU-25 tipi bir savaş uçağını düşürdüklerini söyledi. Askeri sözcü Andriy Lysenko, pilotun vurulan uçaktan paraşütle atlayarak kurtulup kurtulmadığını bilmediklerini belirtti.

Donetsk belediye yetkilileri dünkü ateşte kentte dokuz kişinin öldüğünü açıkladılar. Kiev hükümeti ise çarpışmalarda sivil hedef vurmadıklarını söylüyor. Görgü tanıkları dün Donetsk kentine düşen top ateşinin kentin bazı sokaklarında ve binalarda ağır hasara yol açtığını da söylediler.

Ukrayna hükümeti ve Batılı müttefikleri Rusya'yı isyancılara tank, füze ve diğer ağır silahlar sağlayarak ayrılıkçı isyan hareketini yönetmekle suçluyor. Rusya ise Ukrayna hükümetinin kendi vatandaşlarını bombaladığını öne sürüyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.