Ülker, karını yüzde 22,5 artırdı

Ülker, karını yüzde 22,5 artırdı

Ülker Bisküvi, şirketin ilk altı aylık dönemde Faiz Amortisman Önceki Karının (FAVÖK) yüzde 22,5  artışla 795 milyon TL olduğunu açıkladı.

A+A-

Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker Bisküvi, 2020 yılının ilk  yarısında da büyümesini sürdürdü. Şirketin cirosu yüzde 20,1 artışla 4,5 milyar TL’ye ulaşırken, ihracat ve yurt dışı operasyonları yüzde 23,8, Türkiye operasyonları yüzde 17,9 büyüdü.

Ülker Bisküvi, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği  açıklamada 2020 yılı ilk yarısında cirosunu bir önceki yılın aynı  dönemine göre yüzde 20,1 artışla 4,5 milyar TL’ye ulaştırdığını duyurdu. Şirketin, Faiz Amortisman Önceki Karı (FAVÖK) ise yüzde 22,5  artışla 795 milyon TL oldu. Bir önceki yılın aynı döneminde 649 milyon
TL idi.

Türkiye’de ve tüm dünyada pandemi nedeniyle hassas bir dönemden  geçildiğini ve şirket olarak bu dönemde de üretim, satış ve dağıtım  faaliyetleriyle, ihracata aynı şekilde devam edildiğini hatırlatan Ülker CEO’su Mete Buyurgan, Ülker Bisküvi’nin yılın ilk yarısında da  büyümesini devam ettirdiğini söyledi.

Gıda sektörünün ülke ekonomisi ve ihracatı için önemli bir sektör  olduğuna dikkat çeken Buyurgan, Ülker Bisküvi’nin ilk yarıyıl finansal  sonuçlarıyla ilgili de şu bilgileri aktardı:

"İlk yarıyıl konsolide FAVÖK marjımız yüzde 17,6’ya ulaştı. Türkiye’deki gıda sektörünün lideri olarak markalarımıza yatırım  yapmaya, yeni ürünlerimizi tüketicilerimizle buluşturmaya ve istihdama  devam ediyoruz. Tüm kategorilerde başarılı bir performans  gösteriyoruz. Özellikle bisküvi ve çikolata kategorilerimizin  satışları artış gösterdi. 100’ün üzerinde ülkeye ihracat  gerçekleştiriyoruz. Bölgemizde güçlü bir oyuncu olmaya devam ettik.
Bisküvi pazarında Suudi Arabistan ve Mısır’da liderliğimizi  sürdürüyoruz. Kazakistan ve Orta Asya ülkelerinde de güçlü büyüme  trendimiz devam ediyor.

2019 yılı Türkiye operasyonlarındaki ekonomik, sosyal ve çevresel  sürdürülebilirlik performansı verilerini açıkladığımız 5. Sürdürülebilirlik raporumuzu yayımladık. Operasyonel mükemmellik  kapsamında geçen yıl hayata geçirdiğimiz 150’ye yakın iyileştirme  çalışmasının sonucunda 16,2 milyon TL’lik tasarruf elde ettik. Sıfır  atık hedefiyle çalışırken, toplam atıklarımızın yüzde 91’ini geri  dönüştürdük. Tüm fabrikalarımızda enerji izleme sistemi kurarak, anlık  izlemeyi devreye aldık. Yaklaşık 1.500 hanenin yıllık elektrik  tüketimine denk gelen 2 bin 502 MWh'lik enerji tasarrufu sağladık.
Birim üretim başına su tüketimimizi yüzde 31,2 azalttık. Böylece 2024  hedefimiz olan yüzde 30 su azaltımının üzerine çıktık. Bu rakam aynı  zamanda 3,2 milyon nüfuslu bir ilin günlük su tüketimine eş değer.
İsrafsız şirket modelimizi yeni dijital yatırımlarla destekleyerek,  her geçen gün önemli tasarruflar gerçekleştiriyoruz."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.