Ülker'den bir ŞOK satış daha

Ülker'den bir ŞOK satış daha

Para dergisinde yeralan kulise göre Ülker Grubu, zincir market şirketinin satışı için Migros ile görüşmelere başladı

A+A-

Son yıllarda en hareketli sektörlerin başında market perakendeciliği geliyor. Sektörde ardı ardına satın almalar, birleşmeler yaşanıyor. Birçok satın alma, birleşme haberleri yapılıyor.

Bu piyasanın en hızlı şirketi, Ülker markasının da sahibi olan Yıldız Holding. Bizim Toptan ile uzun yıllar toptan marketçilik yapan grup 2011'de Şok Market'i Migros'tan satın aldı. Bu satın alma için 600 milyon TL'lik bir rakam açıklandı. Yıldız Holding ardından İspanyol Dia'yı 350 milyon TL'ye devraldı.

Kısa bir süre sonra İstanbul'un güçlü yerel zincirlerinden Onur Marketlerin 119 şubeli Onurex zincirini satın aldı. Birçok yerel güçlü zincirlerle görüşmeler yaptığı da hep söylene geldi. Piyasanın güçlü markası A101 ile de adı anıldı ama bizzat Murat Ülker bu kulis bilgisinin doğru olmadığını aktardı.

Geçtiğimiz dönem satın almalarla adını sıkça duyduğumuz Yıldız Holding, dönemlerde çikolata, bisküvi ve atıştırmalık grubunda yoğunlaşma stratejisi çerçevesinde bazı şirketlerini satmaya başladı. Süt ve süt ürünleri şirketi Ak Gıda'yı Fransızlara sattı. ColaTurka, Çamlıca Gazoz'un da bulunduğu içecek şirketlerini ise Japonlara satma kararı aldı.

Çay şirketlerini de satacağı konuşuluyor. Para dergisinde yeralan kulis ise Şok Market ile ilgili. Yıldız Holding, Şok'un satışı için Migros ile görüşmeye başlamış. Anadolu Grubu da, Şok'u almak için oldukça istekliymiş. Hatırlarsanız Şok, Migros'un içinde yer alıyordu. Satış sürecinde ayrılarak Yıldız Holding'e devredilmişti.

Firmanın 2011'de 1200 civarında olan market sayısı bugün 72 ilde 2250'yi geçti. Migros'un yavrusu Şok geçen sürede büyüdü ve sektörün iddialı zincirlerinden biri haline geldi. Alışveriş sonuçlanırsa oldukça ilginç bir hikaye olacak...

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.