Kenan SÖZBİR

Kenan SÖZBİR

Yazarın Tüm Yazıları >

Ulusoy Un adeta tahtadan arz edildi

A+A-

Şeker Yatırım tarafından 3.15 TL fiyatla halka arzı yapılan Ulusoy Un ilk 2 günde yüzde 10 değer yitirdi. Oysa halka arzda talebin arz miktarının yüzde 20 fazlası olduğu açıklanmıştı. Yani 3.15'ten hisse almak isteyenler bazı yatırımcılar halka arzda istemelerine rağmen hisse alamadı. Ancak hissenin işlem sırası açılır açılmaz fiyat hızla gerilemeye başladı. Ulusoy Un hisseleri tahtada arz fiyatını 1 lot için dahi olsa göremedi.
Talep toplamaya katılıp hisse alan yatırımcılar, halka arzdan 3.15 TL fiyat ile hisse alanların neden 2 gün içinde yüzde 10 zararı kabul edip hisselerini sattıklarını merak ediyor.

Piyasalarda, son yıllarda bazı aracı kurumların bir şirketin halka arzını yapabilmek için, yatırımcı aleyhine davrandıkları hatta bu konuda ölçüyü kaçırdıkları yönünde güçlü bir kanı var. Bazı şirketlerin halka arzında hisse fiyatı işlem sırası açıldıktan sonra bir daha arz fiyatını uzun bir dönem boyunca görmüyor. Arzdan "fiyat Tespit Raporları"na veya aracı kurumların yönlendirmelerine güvenerek hisse alanlar ya satış yaparak zararı realize ediyor ya da uzun süre beklemek zorunda kalıyor ki bu da zararın başka bir şekilde kabulü...

İşi çığrından çıkaran bazı aracı kurumlar, bazı örneklerde hisselerin halka arzını adeta tahtadan yapıyor. Talep toplama döneminde yüksek fiyat veya başka faktörler nedeniyle istenen satışın yapılamayacak olması nedeniyle hisseler bazı gruplara arz fiyatının oldukça altında bir fiyatla yani iskontolu olarak devrediliyor. hissenin işlem sırasının açımasıyla birlikte anlaşmalı grup zaten ciddi oranda iskontolu olarak aldığı hisseyi kademe kademe tahtadan satmaya başlıyor. Yani gerçek halka arz aslında talep toplama ile değil tahtadan yapılmış oluyor. Olan daha çok talep toplamada hisse alan küçük yatırımcılara oluyor.

Fiyat 3.95, halka arz 3.15, iskonto yüzde 20

Şeker Yatırım öncülüğündeki konsorsiyum tarafından gerçekleştirilen bu yılın 3'üncü büyük halka arzı olan Ulusoy Un'un halka arzında 12, 13 ve 14 Kasım tarihleride talep toplanmış, sermaye artırımı ve ortak satışı yöntemiyle toplam 23.500.000 adet pay, pay başına 3.15 TL fiyatla 74 milyon 25 bin lira toplam tutarla halka arz edilmişti.

Talep toplama sonrası yapılan açıklamada 3.15 TL olarak belirlenen satış fiyatı ile 1.2 kat talep toplandığı ve halka arzın başarıyla tamamladığı belirtilmişti. Sermaye artırımı ve ortak satış yoluyla halka arz edilen 23 milyon 500 bin TL nominal değerdeki paylara, 3 bin 418 yatırımcıdan talep gelmişti. Sermayesinin yüzde 27,8’i halka arz edilen Ulusoy Un’un paylarından 74 milyon TL’lik gelir elde edildi.

Şeker Yatırım tarafından gerçekleştirilen "Fiyat Tespit Raporu'nda halka arz öncesi pay fiyatı 3.95 lira olarak hesaplanmış ve 3.15 liralık halka arz fiyatının yüzde 20.23 iskontolu olduğu açıklanmıştı.

Bir varlığın kağıt kağıt üzerindeki değeri ile (özellikle geleceğe dönük projeksiyon barındırıyors) piyasada ona biçilen fiyatın aynı olmasını beklemek her zaman için mümkün değil. Ancak Şeker Yatırım'ın yüzde 20 iskonto hesap ettiği, talebin arz miktarını yüzde 20 aştığı bir halka arzda hisse iki gün içinde yüzde 20 kaybediyorsa durup düşünmek gerekiyor... Bir yerde hata var!

 

Bu yazı toplam 7916 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.