Ulusoy Un ilk günden zarar ettirdi

Ulusoy Un ilk günden zarar ettirdi

Yüzde 27.8'i hisse başına 3.15 ve toplam 74 milyon 25 bin liraya Şeker Yatırım tarafından halka arz edilen Ulusoy Un'un hisseleri borsadaki ilk gününde açılışla

A+A-

Bu yılın üçüncü büyük halka arzı yatırımcısına ilk işlem gününde zarar ettirdi. Yüzde 27.8'i hisse başına 3.15 ve toplam 74 milyon 25 bin liraya halka arz edilen Ulusoy Un'un hisseleri borsadaki ilk gününde 3.06'ya geriledi.  İlk seansı yüzde 3.49 kayıpla 3.04 liradan kapatan hisse senedi 2'inci seansta 2.94'ü gördü.

İlk işlem gününde yüzde 6.66'ya ulaşan kaybın ardından gelen tepki almıları ile kısmen toparlanan hisse borsadaki ilk gününü, arz fiyatını hiç göremeden yüzde 3.49 kayıpla 3.04'ten yaptı.

Şeker Yatırım öncülüğündeki konsorsiyum tarafından gerçekleştirilen halka arzda 12, 13 ve 14 Kasım tarihleride talep toplanmış, sermaye artırımı ve ortak satışı yöntemiyle toplam  23.500.000 adet pay, pay başına 3.15 TL fiyatla 74 milyon 25 bin lira toplam tutarla halka arz edilmişti. 

Talep toplama sonrası yapılan açıklamada 3.15 TL olarak belirlenen satış fiyatı ile 1.2 kat talep toplandığı ve halka arzın başarıyla tamamladığı belirtilmişti. Sermaye artırımı ve ortak satış yoluyla halka arz edilen 23 milyon 500 bin TL nominal değerdeki paylara, 3 bin 418 yatırımcıdan talep gelmişti. Sermayesinin yüzde 27,8’i halka arz edilen Ulusoy Un’un paylarından 74 milyon TL’lik gelir elde edildi.

Şeker Yatırım tarafından gerçekleştirilen "Fiyat Tespit Raporu'nda halka arz öncesi pay fiyatı 3.95 lira olarak hesaplanmış ve 3.15 liralık halka arz fiyatının yüzde 20.23 iskontolu olduğu açıklanmıştı.

Son yıllarda halka arzların ardından, payların borsada işlem görmeye başlamasıyla beraber fiyatın arz fiyatının altına düşmesi daha sık görülmeye başlanmış ve bu da "halka arz fiyatlarının aracı kurumlar tarafından şişirildiği" eleştirilerine neden olmuştu. Şimdi cevabı merak edilen soru şu? 3.15 liraya talep toplanan ve satış miktarının yüzde 20'si daha fazla talep gelen hisseyi alanlardan kimler daha ilk gün zararına sattı?..

 

ULUSOY UN ADETA TAHTADAN HALKA ARZ EDİLDİ

ŞEKER YATIRIM TARAFINDAN HAZIRLANAN ULUSOY UN FİYAT TESPİT RAPORU

ULUSOY UN GONG TÖRENİ İLE BORSADA

 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.