UniCredit Yapı Kredi'den çekildi

UniCredit Yapı Kredi'den çekildi

İtalyan UniCredit ile Koç Topluluğu, Yapı Kredi ve Koç Finansal Hizmetler’deki ortaklıklarını sona erdirdi.

A+A-

İtalyan UniCredit ile Koç Topluluğu, Yapı Kredi ve Koç Finansal Hizmetler’deki ortaklıklarını sona erdirdi. 

Yapı Kredi'den yapılan açıklamaya göre, işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte Koç Topluluğu-UniCredit iş ortaklığı sona ererken, Yapı Kredi’deki ortaklık yapısı da yeniden düzenlenecek. UniCredit ve Koç Topluluğu’nun yüzde 50-50 ortak olduğu Koç Finansal Hizmetler’in tüm hisseleri Koç Topluluğu’na geçecek.

Mevcut durumda Yapı Kredi’nin yüzde 81,90 hissesi Koç Finansal Hizmetler’e aitken, işlem sonrasında Koç Topluluğu; Yapı Kredi sermayesinin yüzde 9,04’üne doğrudan, yüzde 40,95’ine de Koç Finansal Hizmetler üzerinden dolaylı olarak sahip olacak. 

UniCredit ise Yapı Kredi sermayesinde doğrudan yüzde 31,93 pay sahibi olurken, Yapı Kredi’nin kalan yüzde 18,08 oranındaki hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmeye devam edecek. İşlemlerin düzenleyici otoritelerden gerekli onayların alınmasını takiben 2020’nin ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

“UNICREDIT ORTAKLIĞI ÖNEMLİ KATKI SAĞLADI”

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, konuya ilişkin açıklamasında Yapı Kredi’nin Türkiye’nin en büyük üçüncü özel bankası olduğunu hatırlattı. Bankanın bilanço yapısı, hizmet anlayışı ve marka gücüyle potansiyelini her geçen gün artırdığını ifade eden Ali Koç, “UniCredit ile 2002’de KoçBank ile başlayan, 2005’ten bu yana ise Yapı Kredi ile devam eden ortaklığımız bankamızın gelişimine önemli katkı sağladı” dedi.  

“YAPI KREDİ GÜÇLENEREK BÜYÜYECEK”

UniCredit’in bir süredir portföyünü sadeleştirme ve kaynak dağılımını optimize etme stratejisi yürüttüğünü, buna karşılık Koç Topluluğu’nun Yapı Kredi’nin hedeflerini büyüttüğünü ifade eden Ali Koç şöyle devam etti: 

“Her iki tarafın kendi stratejik iş hedefleri ve amaçları doğrultusunda ortaklığımızı yeniden yapılandırma kararı aldık. 17 yıldır yürüttüğümüz uyumlu iş birliği için UniCredit’e teşekkür ederim. Ülkemizin ekonomisine ve bankacılık sektörüne olan inancımızın büyük bir göstergesi olarak, işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte Yapı Kredi’de en büyük pay sahibi Koç Topluluğu olacak. Bankamız yeni dönemde güçlenerek büyüyecek. Ülkemiz ekonomisine sağladığımız katkıyı ve yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz.” 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.