Ünlu aracı kuruma göre sonbaharda seçim var

Ünlu aracı kuruma göre sonbaharda seçim var

İş Yatırım Başbakan Yıldırım'ın başkanlık ile ilgili dün yaptığı değerlendirmeyi sonbaharda bir erken seçim sinyali olarak değerlendirdi

A+A-

İş Yatırım Başbakan Yıldırım'ın başkanlık ile ilgili dün yaptığı değerlendirmeyi sonbaharda bir erken seçim sinyali olarak değerlendirdi. İşte İş  Yatırım'ın dün yayınladığı son gelişmeler ile ilgili bilgi notu:

"ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde dünya piyasalarına iyimser bir hava hakim. Perşembe günü yapılan ECB ve OPEC toplantılarından piyasaları heyecanlandıran açıklamalar gelmedi. Açıklanan ekonomik veriler genelde beklentiler ile uyumluydu. Gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan borsalar yukarı yönlü bir seyir izledi.
Türkiye piyasaları gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışmayı sürdürdü. Borsa İstanbul %1,2 gerilemeyle en kötü performans gösteren üçüncü borsa oldu. Türk lirası %0,3 gerileme ile en çok kaybettirenler liginde baş altında güreşti. Merkez Bankası’nın faiz indirimlerini arkasına alan tahvil piyasası ise tam tersine güçlü bir seyir izledi.
Türkiye piyasalarındaki satış Almanya parlamentosunda sözde Ermeni soykırımının onaylanması ile başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karara sert tepkisi ile hızlandı. Petrol fiyatlarında aşağı yönlü dalgalanma havanın bozulmasında kısmen etkili oldu. 

Çok konuşulmayan ancak risk priminin önümüzdeki günlerde yüksek kalmasına yol açacak açıklama Başbakan Yıldırım’ın “fiili durum ile anayasa arasındaki uyumsuzluğun düzeltilmesi için” “gerekirse millete gideriz” açıklamasıydı. Yapılan açıklamayı sonbahar aylarında yaşanabilecek bir baskın seçimin işareti olarak görüyoruz.
Tarım dışı istihdam verisi öncesinde Borsa İstanbul’da sakin bir seyir bekliyoruz. Görece güçlü gelen ODD verileri sonrasında otomotiv hisselerinde yukarı yönlü hareketlilik görebiliriz. Bugün saat 10:00’da açıklanacak Mayıs ayı enflasyonu (beklenti %0,8) ve saat 15,30’da yayınlanacak ABD tarım dışı istihdamı (beklenti 160.000) günün önemli verileri."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.