Uzmanların Temmuz ayı enflasyon beklentileri

Uzmanların Temmuz ayı enflasyon beklentileri

AA Finans`ın temmuz ayı Enflasyon Beklenti Anketi sonuçlandı. Ekonomistler temmuz ayında enflasyonun yüzde 0,03 olacağını tahmin ediyor - Ankete katılan ekonomistler 2017 sonunda enflasyonun yüzde 9,52 olacağını öngörüyor.

A+A-

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketine katılan  ekonomistler, temmuz ayında Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) yüzde 0,03  artacağını tahmin ediyor. 

AA Finans'ın, TÜİK tarafından 3 Ağustos Perşembe günü açıklanacak  enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi 22 ekonomistin katılımıyla  sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin temmuz ayı enflasyon beklentilerinin  ortalaması yüzde 0,03 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin temmuz ayı için  enflasyon beklentileri en düşük yüzde eksi 0,56 ve en yüksek yüzde 0,50  aralığında yer aldı.

YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 9,52  

Ekonomistlerin 2017 sonu enflasyon beklentisinin ortalaması yüzde 9,52  oldu. Ankete katılan ekonomistler arasında yıl sonu enflasyon beklentisinin en  düşük yüzde 8,80 ve en yüksek yüzde 10,50 olduğu görüldü.

Ekonomistlerin temmuz ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına  (yüzde 0,03) göre, bir önceki ay yüzde 10,90 olan yıllık enflasyonun, yüzde  9,66'ya gerileyeceği hesaplanıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.