Vakıfbank ve Şekerbank'a iyi haber

Vakıfbank ve Şekerbank'a iyi haber

Kazak BTA, Şekerbank'ın yüzde 9.4 hissesinin icradan satışının iptali için açtığı davadan feragat etti

A+A-

Şekerbank’ın icradan satışı yapılan yüzde 9.4’lük hissesi için önemli bir gelişme yaşandı. İcra ihalesinde 175 milyon lira bedelle yapılan satışın iptalini isteyen Kazak BTA bugün ilk duruşması yapılan davadan feragat etiklerini açıkladı. Böylece ihale kesinleşmiş oldu. Alacaklı durumdaki Vakıfbank da kısa süre içinde parasını alabilecek.

9 YIL ÖNCEKİ KREDİ
Vakıfbank, 9 yıl önce kullandırdığı yüklü bir kredi için Kazak Bank Turan Alem (BTA) ile karşı karşıya gelmişti. 60 milyon dolarlık kredi ödenmeyince Vakıfbank, teminat mektubu veren BTA’ya karşı dava açtı. Vakıfbank lehine sonuçlanan dava sonrası, BTA’nın sahip olduğu yüzde 9.4’lük Şekerbank hissesi icradan satışa konulmuştu.

175 MİLYON LİRAYA ALDI
İcra ihalesi geçtiğimiz 29 Nisan günü yapıldı. İhaleye, alacaklı Vakıfbank'ın dışında Şekerbank da katılmıştı. Yapılan ihale sonrası Şekerbank en yüksek 175 milyon TL'lik teklifle hacizli hisseyi satın almıştı.

Ancak Kazak BTA ihalenin iptali için dava açmıştı. İstanbul İcra Hukuk Mahkemesi ilk duruşma için 30 Haziran’a gün verdi. 

BUGÜN VAZGEÇTİ

Bir dizi gerekçe sunarak ihalenin iptalini isteyen Kazak BTA’nın avukatı, mahkemeye, davadan feragat ettiklerini belirtti. Böylece dava düştü, satış kararı da kesinleşmiş oldu. 

Şekerbank, yüzde 9.4’lük hisse için gerekli başvuruları yaparken, Vakıfbank da 9 yıl önce verdiği kredinin bedelini almış olacak. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.