Varlık Fonu, Troy'a rakip oluyor

Varlık Fonu, Troy'a rakip oluyor

Türkiye Varlık Fonu, ilk milli ödeme sistemi olmaya aday Troy'a rakip bir fin-tech şirketine yatırım yapmaya hazırlanıyor

A+A-

Kuruluşu ile sert tartışmalara neden olan Türkiye Varlık Fonu'ndan yine tartışılacak bir adım daha. Son dönemde devredilen kamu kuruluşları ve borsa başta olmak üzere piyasalara müdahale ettiği iddiası nedeniyle gündemden hiç düşmeyen Fon'un Türkiye'de bir finansal teknoloji şirketine yatırım yapmaya hazırlandığı ileri sürüldü. Varlık Fonu ile haberleri dikkat eçeken Sabah gazetesinden Dilek Güngör'ün köşesinde yer alan habere göre, Fon şimdi ilk milli ödeme sistemi olan Troy'a rakip olacabilecek bir şirkete yatırım yapmaya hazırlanıyor...

Güngör'ün bugün Sabah'ta yer alan yazısının konu ile ilgili bölümü şöyle:

"

...

Teknoloji, finans dünyasının kalbine girmiş durumda.Teknolojinin finansa dokunduğu her alanda da yeni olmasına rağmen yıllık çift haneli büyüyen bir sektör karşımıza çıkıyor: Fin-tech (Finansal teknoloji) 

Büyük şirketlerin birçoğu bu sektöre yatırım yapmaya çalışıyor. Sektörün Türkiye'deki büyüklüğü 15 milyar dolara dayandı. Yıllık ortalama büyüme hızının da yüzde 14-15 olduğu söyleniyor.

Böylesine gelişen sektöre 16 kurumla Türkiye'nin en büyük holdinglerinden biri haline gelen Türkiye Varlık Fonu'nun da kayıtsız kalmadığını öğrendim.
Duyduğuma göre, fon Türkiye'de bir Fin-Tech şirketine yatırım yapmayı planlıyor.
Bir o eksikti demeyin.
Birçok ülkede bunun örnekleri var.
Mesela, Singapur'un ulusal varlık fonu GIC, 2016'da Square firmasına 150 milyon dolar yatırım yaptı. Yine Singapur'un fonu Temasek, bireyler arasında borçlandırma hizmeti veren ve 1 milyar dolar piyasa değeri olan kitlesel finansman şirketi Funding Circle'a 150milyon dolar yatırdı. Keza, Dubai ulusal varlık fonu da İsviçre merkezli Fin-Tech şirketi Centralway Numbrs'a 70 milyon dolarla ortak oldu.
Türkiye Varlık Fonu'nun kime yatırım yapacağını bilmiyorum.
Ama sektöre girmek istemesinin altında milli ödeme platformu kurmak yatıyor.
Bakın, milli ve yerli ekonomiden bahsediyorsak, vatandaşların ucuz ve kaliteli finansal hizmetlere erişimini sağlayacak ve dijital finansal bilgilerin ülke içinde kalacağı, milli bir ödeme platformu oluşturmalıyız. Aynı zamanda, ülke nüfusunun yüzde 43'ünü kapsayan ve bankalarla çalışmayan 15 yaş üstü gençleri ucuz/kaliteli finansal hizmetlere eriştirmeliyiz. Nakitsiz topluma geçişi hızlandırmalıyız.
Sanırım, fonun yeni yatırımına bu çerçeveden bakmak resmi netleştirir.
Yalnız kafamı karıştıran tek soru var. Varlık Fonu, yatırım yapacağı şirket üzerinden milli ödeme platformu oluşturursa, büyük iddiayla ortaya çıkan Bankalararası Kart Merkezi'nin kurduğu Troy'a rakip mi olacak?
Bekleyip, görelim...

...

"

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.