Venezuela'da elektrik planlı dağıtılacak

Venezuela'da elektrik planlı dağıtılacak

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ülkedeki elektrik sorununun düzeltilmesi için 30 günlük bir yönetim planını uygulamaya koyduklarını duyurdu.

A+A-

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ülkedeki elektrik sorununun düzeltilmesi için 30 günlük bir yönetim planını uygulamaya koyduklarını duyurdu.

Tarihinin en ciddi siyasi buhranını yaşayan Venezuela’da mart ayının  ilk haftasında başlayan elektrik kesintileri sürerken, bu kesintileri sabotaj  olarak değerlendiren hükümetin de durumu düzeltmek için çalışmaları devam ediyor.

Konuya ilişkin son gelişmeleri ve kararları açıklayan Maduro, ülkedeki  elektrik kesintilerinin önüne geçebilmek için “üretimde denge, güvenli aktarım,  dağıtım yönetimi ve tüm ülkede tüketim hizmeti” konularında yoğunlaşmak üzere 30  günlük bir planı devreye aldıklarını kaydetti.

Maduro, plana ilişkin bir detay vermezken, cuma günü yaşanan 3’üncü  kesintinin Guri Hidroelektrik Santraline yönelik gerçekleştirilen yeni bir  saldırıdan kaynaklandığını ve sisteme bir sızma olup olmadığının araştırıldığını  bildirdi. 

İlk yaşanan kesintinin “ABD’den gönderilen bir virüsten  kaynaklandığını” ifade eden Maduro, daha sonra elektrik sistemine fiziki ve  elektromanyetik saldırılar düzenlendiğini ve bu yüzden kesintilerin devam  ettiğini vurguladı.

Okulların salı ya da çarşamba günü yeniden açılacağını belirten  Maduro, mesai saatlerinin de yeniden düzenlendiğini ve çalışmaların 14:00’te sona  ereceğini kaydetti.

Kesintiler ve su sıkıntısı devam ediyor

Venezuela’nın neredeyse tüm bölgelerini etkileyen elektrik kesintileri  devam ederken özellikle başkent Caracas’ın da aralarında bulunduğu bazı kentlerde  içme suyu sorunu sürüyor.

Su Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre Anzoategui eyaletinde yüzde 70  oranında düzeltilen şebeke suyu problemi, Apure, Barinas, Bolivar gibi  eyaletlerde yüzde 80’in üzerinde iyileştirilirken Aragua eyaletinde halen yüzde  20 oranında su sağlanıyor.

Su sıkıntısı özellikle başkent Caracas’ta Venezuelalıların hayatlarını  zorlaştırmaya devam ediyor.

Caracaslılar birçok park ve bahçedeki doğal kaynak ve sulama  hatlarından çıkan suları bidon ve şişelere doldurarak evlerine taşıyor.

İletişim altyapısının da olumsuz etkilendiği şehirdeki otobanlarda  Caracaslılar mobil hatların düzgün çektiği noktalarda uzun araç kuyrukları  oluşturuyor.

Caracas’ta protestolar

Öte yandan elektrik ve su hizmetindeki büyük sorunlar Caracas’ta da  bilhassa muhaliflerin yaşadığı bölgelerde protestolara sebep oluyor.

Chacao, Las Mercedes gibi semtlerde küçük gruplar işlek cadde  kenarlarında gösteri yaparken akşam saatlerinde de bazı mahallelerde tencere  kapaklarına vurarak yapılan “Cacerolazo” protestoları düzenlendi.

Ayrıca yerel basında yer alan haberlerde devlet başkanlığı sarayı  Miraflores yakınlarında yol kapatmak isteyen bir gruba güvenlik güçlerinin ateş  açarak müdahale ettiği ve 2 göstericinin yaralandığı öne sürüldü.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.