Vestel Polonya'da fabrika satın alıyor

Vestel Polonya'da fabrika satın alıyor

Tayvanlı Compal Electronics, Polanya'daki LCD TV montaj fabrikasını Vestel'e satacağını açıkladı.

A+A-

Tayvanlı Compal Electronics, Polanya'daki LCD TV montaj fabrikasını Vestel'e satacağını açıkladı. Şirket, işlemin dördüncü çeyrek sonlanmadan tamamlanmasını beklediğini duyurdu.

Vestel Elektronik'in bağlı ortaklığı Vestel Ticaret, Polonya'da faaliyet gösteren Compal Electronics Europe şirketinin hisselerinin alımına yönelik hisse alım sözleşmesi imzaladı.

Vestel'den KAP'a yapılan açıklamada, satın alma işleminin Toshiba marka lisans anlaşması kapsamında Avrupa'da yeni bir yapılanma kurulması amacıyla yapıldığı belirtildi.

Vestel Ticaret Toshiba Visual Solutions Corporation ile Avrupa pazarı içinmarka lisans anlaşması imzalamıştı.

Açıklamada, "Wroclaw, Polonya'da bulunan eski Toshiba fabrikasının hem Toshiba hem Vestel için üretim ve lojistik merkezi olarak kullanılması planlanmaktadır. Bu kapsamda, 1 Eylül 2016 tarihinde yüzde 100 bağlı ortaklığımız Vestel Ticaret AŞ ile Compalead Electronics B.V. arasında bahsi geçen fabrikanın sahibi Compal Electronics Europe unvanlı şirketin hisselerinin alımına yönelik bir hisse alım sözleşmesi imzalanmıştır" denildi.

Sharp ile anlaşma devam ediyor

Öte yandan Vestel Japon Elektronik üreticisi Sharp ile olan lisans anlaşmasının 2020 yılına kadar yürürlükte olduğunu ve lisansın geri alınmasına ilişkin taraflar arasında herhangi bir görüşme bulunmadığını duyurdu.

Sharp ve Vestel arasında Eylül 2014'te imzalanan anlaşmaya göre Vestel, Avrupa'da kullanmak üzere Sharp'ın beyaz eşya marka lisansını almıştı.

Nikkei'da yer alan bir haberde, Sharp'ın marka lisansı hakkını geri alabilmek için Vestel ile görüşmelere başladığı belirtilmişti.

Söz konusu haberlerle ilgili dün akşam Vestel'den KAP'a yapılan açıklamada "Sharp Corporation'ın Sharp markası ile beyaz eşya üretimi ve Avrupa'da satış ve pazarlaması için şirketimizin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Vestel Ticaret AŞ'ye vermiş olduğu marka lisans hakkını geri almak üzere şirketimiz ile görüşmelere başladığına yönelik haber gerçeği yansıtmamakta olup, şirketimize Sharp Corp. tarafından bu yönde bir talep iletilmemiştir" denildi.

Açıklamada, lisans sözleşmesine göre Sharp Corporation ile anlaşmanın 2020 yılına kadar yürürlükte olduğu ifade edildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.