VİOP dünyada ilk 10'a girdi

VİOP dünyada ilk 10'a girdi

Borsa İstanbul VİOP, 2015 yılında dünyada en çok işlem gören döviz ve endeks vadeli işlem sözleşmelerinde ilk 10'a girdi.

A+A-

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP), Dünya Borsalar Federasyonu (WFE) ve Uluslararası Opsiyon Piyasası Birliği (IOMA) tarafından hazırlanan "WFE/IOMA 2015 Türev Ürünler Piyasası Raporu"nda, 2015 yılında dünyada en çok işlem gören döviz ve endeks vadeli işlem sözleşmelerinde ilk 10 arasında yer aldı.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre, Borsa İstanbul VİOP, yatırımcılarına bölgenin en likit vadeli işlem sözleşmelerini sunmaya devam ediyor.

2015 yılında global türev piyasalarının değerlendirildiği ve organize piyasalarda işlem gören türev ürünlere ilişkin genel göstergelerin paylaşıldığı "WFE/IOMA 2015 Türev Ürünler Piyasası İncelemesi"nde Borsa İstanbul VİOP 2015 yılında dünyada en çok işlem gören döviz ve endeks vadeli işlem sözleşmelerinde ilk 10'a girdi.

Malezya Borsası ev sahipliğinde Kuala Lumpur'da gerçekleştirilen "Uluslararası Opsiyon Piyasası Birliği İşlem Sonrası ve Türev Ürünler Konferansı"nda yayınlanan rapora göre Borsa İstanbul VİOP'ta işlem gören dolar/TL vadeli işlem sözleşmesi dünyada en çok işlem gören döviz sözleşmeleri arasında 9. sırada, BIST 30 endeks vadeli işlem sözleşmesi ise en çok işlem gören endeks vadeli işlem sözleşmeleri sıralamasında 8. sırada yer aldı.

Verilen bilgiye göre, dünyadaki tüm türev piyasaları değerlendiren raporda döviz ve endeks vadeli işlem sözleşmelerinin ön sıralarda yer bulmasının, Türkiye'deki türev piyasaların dünyadaki yerini göstermesi açısından önemli olduğu vurgulanırken, 2015 yılında dünyada türev piyasaların hacminin de 2014 yılına göre yüzde 12 arttığı belirtildi.

2015 yılında gerçekleşen türev ürünler ticareti ve takas işlemleri üzerine odaklanan rapor, WFE'nin 47 üyesine ait verileri kapsıyor. Raporun tamamına "http://www.world-exchanges.org/home/index.php/research/wfe-research#d" adresinden ulaşılabiliyor. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.